قدرت کلمات را جدی بگیریم

?>

خواندن، شنیدن، گفتن

زمانی که  به این سه کلمه فکر می‌کنید، به نظرتان چه چیز مهم و مشترکی در درون‌شان نهفته است؟ درست است: واژه‌ها و کلمات! می‌توان با اطمینان کامل گفت:
انسان هر آن‌چه را که بخواند، می‌شود!
 هر آن‌چه را که ببیند، می‌شود!
و هر آن‌چه را که بگوید، می‌شود!
یقینا کلمات، صرفاً سازندگان جمله‌ها نیستند! آن‌ها سازندگان دنیای ما هم هستند! قدرت کلمات، یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که در دنیا وجود دارد، اما متأسفانه اکثر ما آن را جدی نمی‌گیریم.
نکته غیر قابل انکار اینکه کلام، اندیشه و احساس هر سه با یکدیگر مرتبط هستند.


پس بنابراین، با در دست گرفتن کنترل یکی از این سه عامل، می‌توانی دو مورد دیگر را نیز تحت کنترل و اختیار خودت دربیاوری.
شاید بیشترین کلماتی که در طول روز از آن‌ها استفاده می‌کنی و آن‌ها را تکرار می‌کنی، قدرتمندترین کلمات تو هم باشند. اما سؤال مهم این است که چه احساسی در شبانه‌روز خودت داری؟ به عبارتی شکل زندگی تو چگونه است؟ آیا کلماتی که به کار می‌بری سازنده‌اند یا نابودکننده؟ آیا در تو امید ایجاد می‌کنند یا ناامیدی؟

یقین داشته باشیم که کلمات می‌توانند باعث ایجاد انگیزه، شور و اشتیاق شوند و می‌توانند یک جمعیت را به حرکت وادارند و البته برعکسِ این موضوع هم می‌تواند اتفاق بیفتد! به عنوان مثال، نمی‌توانیم در مورد کمبود و فقر صحبت کنیم و انتظار ثروت و فراوانی داشته باشم!
ما با کلماتی که استفاده می کنیم ، مغز و ذهنمان را برنامه ریزی می‌کنیم. بنابراین، اگر از نتایجی که در زندگی می‌گیریم راضی نیستیم، بهترین کار این است که برنامه ریزی نرم افزار ذهنمان را تغییر دهیم.
 کلمات را عوض کنیم تا جهان مان عوض شود، چرا که کلام ما همان جهان ماست. این قانون مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

کلمات همچنین بر روی ضمیر ناخودآگاه ما تأثیر عظیمی دارند و شما هم خوب می‌دانید که ضمیر ناخودآگاه، چگونه تأثیر و کنترلی بر روی انسان دارد!
به عنوان مثال، وقتی به خودتان می‌گویید: من می‌توانم یا من نمی‌توانم، آیا تأثیرات روانی، احساسی و عملکردی این دو کلمه بر روی‌تان در مواجهه با مشکلی، یکسان خواهد بود؟ قطعاً این چنین نیست. می‌توانم، بار روانی و احساسیِ متفاوتی با نمی‌توانم دارد!

ما به آن‌چه درباره‌ی خود می‌گوییم، بیشتر از آن‌چه دیگران درباره‌ی ما می‌گویند، باور داریم. در واقع این که چقدر خود را باور داریم، چقدر شخصیت خودت را دوست داریم و چگونه به خود فکر می‌کنیم، تعیین می‌کند که دیگران چگونه درباره‌ی ما فکر کنند.

این‌که چگونه به خود فکر می‌کنیم به این معناست که چگونه با خود حرف می‌زنیم و چه کلماتی را به خود نسبت می‌دهیم.
هرگاه واژه‌ای بر زبان می‌آوریم، چه خوب و چه بد، در واقع به آن‌چه می‌گوییم، جان می‌دهیم. معروف است که ما میوه‌ی کلمات خود را می‌خوریم. این جمله بدان معنی است که ما آن‌چه را که می‌گوییم، به دست می‌آوریم.
حتی در مواقع بیماری هم، آن چیزی که به خود می‌گوییم بسیار می‌تواند در روند سلامتی یا بدحالی بیشتر ما تعیین کننده باشد. کلمات منفی می‌توانند بر سلامت ما هم تأثیر بد بگذارند. بنابراین بهتر است در چنین شرایطی از الفاظ و کلمات مثبت استفاده کنیم.

همچنان که آشیل (نمایش‌نامه‌نویس یونان باستان) در جمله‌ای زیبا می‌‌گوید: کلمات، پزشکِ ذهن بیمار هستند.

فلورانس اسکاول‌شین (نویسنده‌ی نام‌آشنای آمریکایی که با کتاب “چهار اثر” در ایران شناخته می‌شود) اعتقاد دارد که بسیاری از مردم به هنگام گفتگو، کلماتی مخرب را ادا می‌کنند مثل: مریضم، ورشکست شدم، جانم به لبم رسید، بد شانسم و…

فراموش نکنیم: از سخنان ما، بر ما حکم خواهد شد. کلام‌تان بی‌اثر باز نخواهد گشت و آن‌چه را بر زبان رانده‌اید به‌جا خواهد آورد. پس کلام‌تان را عوض کنید، تا جهان شما دگرگون شود! آری، هر کلمه‌ای که به زندگی تو وارد می‌شود (چه از طریق ذهن و افکار، خواندن، شنیدن و…)، همه چیز را تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد. ممکن است این تأثیر آنی و بلافاصله باشد و یا به مرور زمان تأثیراتش دیده شود. حال نکته‌ی مهم این است که کلمات، توسط انسان‌ها به زندگی یکدیگر وارد می‌شوند!

پس، شما هم با به کار بردن کلمه‌ای، بر روی زندگی شخصی دیگران تأثیرگذار خواهید شد. پس تا آنجا که ممکن است باید با کلمات‌تان بتوانید دانش، قدرت و انرژی زیبایی به زندگی دیگران بدهید.
در صورتی که بخواهم به دو رسالت از رسالت‌های مهم انسان در زندگی‌اش اشاره کنم، قطعاً خواهم گفت که این دو: ورود کلمات زیبا و قدرتمند به درون ذهن و زندگی خود و همچنین ورود و بیان کلمات زیبا به زندگی دیگران است.

پس به قدرت کلمات و واژه ها بیشتر بیندیشید!

اگر فریاد بزنی به صدایت گوش می‌دهند و اگر با احترام بگویی به کلامت! قدرت کلماتت را بالا ببر نه حجمِ صدایت را!

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *