تمرینات افزایش هوش کلامی

?>

(هوش کلامی شما نسبت مستقیمی با موفقیت شما دارد)

ما از صبح که بیدار می شویم تا شباهنگام که به خواب می رویم، در حال مانور دادن و نمایش توانایی ها خود هستیم… اما، به چه کسانی؟ به کسانی که خانواده ما هستند، کارفرمایان و همکاران ما هستند، به جامعه و به کسان دیگری که می توانند پله های پیشرفت و موفقیت را زیر پای ما بسازند.

به روایت دیل کارنگی، دیگران و جهان بیرون از ما، از چند کانال درباره ما اظهارنظر و فکر می کنند. دو تا از این کانال ها، نحوه حرف زدن ما و چیزهایی است که می گوییم.

یعنی به عبارت بهتر، جهان از طریق و کانال هوش کلامی ما، درباره ما قضاوت می کند و تشخیص می دهد که ما به درد موفقیت بیشتر می خوریم یا نمی خوریم.

هوش کلامی یعنی چه؟

یعنی این که شما، چه تعداد واژگان دارید و واژگان در اختیار شما، چقدر قدرت دارند و چقدر سلیس و واضح و زیبا و ساده و … می توانید ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید.

نکته جالبتر این است که هوش کلامی یا همان قدرت سخن گفتن ما، همیشه و همه جا همراه ماست؛ درست مثل زبان بدن ما و افکارمان.

قدرت نوشتن شما همیشه با شما نیست، عضلات برجسته خود را که ناشی از ورزش حرفه ای است همه جا نمی توانید نشان بدهید، ثروت و دارایی های خودتان را همه جا نمی توانید رو کنید و مثلاً سندهای املاک خودتان را از گردن تان آویزان کنید تا دیگران بفهمند که چه آدم مهمی هستید و …

اما زبان و کلام و هوش کلامی شما، همواره و همیشه، با شماست و جلوتر از شما، شخصیت و قدرت شما را معرفی می کند! (دقت کنید، جلوتر از شما…)

و نکته عجیب تر دیگر این که روانشناسان در ابتدای قرن بیستم، به یافته های بسیار جالبی رسیده اند:

بین مقدار و قدرت واژگان و موفقیت شخصی افراد، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

 

این جمله یعنی چه؟

یعنی هوش کلامی بالاتر، مساوی با موفقیت و اعتماد به نفس بیشتر در زندگی و تحصیل و کار و … خواهد بود. باز هم یعنی چی؟ یعنی اگر کسی این را نداشته باشد نمی تواند پولدار و موفق بشود؟ چرا، می تواند موفق باشد، اما اگر این را داشته باشد، بسیار بیشتر می تواند موفق بشود…

 

تونی بازان، نویسنده کتاب های قدرت هوش کلامی و قدرت نبوغ خلاق و …، در این باره می گوید:

«اولین بار دکتر جانسون اکانر بود که در آمریکا این کار را انجام داد.، او شاغل در یک آزمایشگاه مهندسی انسان در بوستون بود.

او به شدت، محسور ارتباط بین واژگان و موفقیت شخصی شد.

او سراغ صد جوانی رفت که مدیریت صنعتی می خواندند. به آنها یک آزمون لغت داد تا نمره هوش کلامی شان را بسنجد. مجدداً پنج سال بعدتر، سراغ آنها رفت. از یافته هایش حیرت کرد:

تمام 25 درصدی که بالاترین نمره را در آن آزمون آورده بودند، مدیر شده و در سطوح مدیریتی داشتند کار می کردند. تأسف برانگیزتر این که هیچ کدام از سانی که جزو 25 درصد پایین ترین نمره ها بودند، مدیر نشده بودند.»

«واژگان به تنهایی، شاخص بی نهایت موفقی برای موفقیت های حرفه ای و در کل هوش استاندارد هستند.»

 

خب پس چرا نمی خواهید برای هوش کلامی خود کاری بکنید؟

پیشنهاد می کنیم که در لحظات بیکاری و در وقت های مرده و انتظار و توی اتوبوس و مترو و …،روی هوش کلام خودتان کار کنید تا بتوانید کم کم به این تمرین ها عادت کنید،اما اگر :

دوست دارید هوش کلامی بالایی داشته باشید و همه از صحبت با شما لذت ببرند؟

دوست دارید هوش کلامی شما، مدیران شما را نسبت به این توانایی تان، خرسند سازد؟

دوست دارید فک و فامیل و خویشاوند و اعضای خانواده، از این که فردی با قدرت سخن گفتن شما را در میان خودشان دارند، مفتخر باشند؟

پس شما را دعوت می کنیم تا دائماً به دنبال تقویت دایره لغات خود باشید

 

دیل کارنگی 2

روزی در نیویورک، مردی ژنده پوش که قیافه و تیپش، ضد او بود، به دفتر یکی از تاجران خوشنام شهر رفت و تقاضای مصاحبه شغلی کرد. این تاجر، نگاهی به این فرد انداخت. اولش نمی خواست به او فرصتی بدهد، ولی دلش سوخت و گفت سنگ مفت و گنجشک مفت و به او، این فرصت را داد.

چند دقیقه فرصت کوتاه برای مصاحبه شغلی، تبدیل به مصاحبتی یک ساعته شد. سرانجام این تاجر سرشناس، به همکاران خود زنگ زده و او را معرفی کرد و به این ترتیب، این مرد ژنده پوش، توانست شغل بسیار خوبی به دست بیاورد.

 

چرا چنین شد؟

این مرد، از فارغ التحصیلان دانشگاه آکسفورد بود. برای مأموریتی به نیویورک آمده و با شکست روبه رو شده بود. در نتیجه، مفلس و بی کس و کار و بی پول شده بود. اما قدرت هوش کلامی و سخن گفتن او، هنوز سرجایش بود. او از طریق همین قدرت، توانست این تاجر سرشناس را محسور خود سازد. شما هم می توانید با افزایش هوش کلامی خود به این مهارتها دست پیدا کنید

هم احترام شغلی بیابید

هم احترام اجتماعی و طبقاتی بیابید

هم بهتر و روشنتر فکر کنید

هم به موفقیت های بیشتری برسید

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

https://t.m/BayaneNaab

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *