چگونه دایره لغات خود را افزایش دهیم؟

?>

تصویر از admin1 admin1آخرین بروزرسانی: آبان 18, 1399 خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد
افزایش دایره لغات
دایره واژگان یکی از ارکان اصلی هوش کلامی/ زبانی محسوب می شود. منظور از دایره واژگان، عبارات و کلماتی است که یک فرد آموحته و آن را در گفتار و سخنان خود بکار می گیرد. البته میزان کلماتی را که ما از دنیای پیرامون خود آموخته ایم، همواره بیشتر از واژه هایی است که ما در محاوره بکار می بریم. یعنی این که ما کلمات بسیاری را در ذهن خود ذخیره کرده ایم ولی به سبب عدم تقویت هوش کلامی، زمان مناسب کاربرد آن ها را تشخیص نمی دهیم و اغلب، بسیاری از آن ها را بدون استفاده رها می سازیم. عدم استفاده از کلمات هم به مرور، موجب تضعیف دایره لغات ما شده و در بلند مدت هوش کلامی/ زبانی مارا تحت الشعاع قرار خواهد داد.

پس اگر می خواهیم هنگام برقراری ارتباط و سخن گفتن با دیگران، از عبارات و واژه هایی وزین و فاخر استفاده کنیم و مخاطبین خود را تحت تاثیر قرار دهیم و در پاسخگویی به آنان، دچار دستپاچگی و نقصان نگردیم چاره ای جز تقویت دایره واژگان و هوش کلامی خود نداریم.

در این مقاله مهم ترین راهکارهای گسترش و توسعه دایره واژگان را به شما معرفی خواهیم نمود.

مهم ترین راهکارهای افزایش و تقویت دایره واژگان کدامند؟
در ادامه مهم ترین راهکارهای افزایش و تقویت واژگان را بررسی می کنیم.

مطالعه خود را افزایش دهید
ممکن نیست شما کتابی بخوانید و با واژه ها، عبارات و اصطلاحات جدیدی آشنا نشوید. مطالعه کتاب نویسندگان توانمند داخلی و خارجی که در حوزه ادبیات از جایگاه ویژه ای برخوردارند را در اولویت قرار دهید. اینگونه نویسندگان، از دایره لغات بسیار وسیع و ارزشمندی برخوردارند و درآثارشان، تمامی آن ها را عرضه کرده و به اشتراک می گذارند. مطالعه کتاب های کلاسیک و قدیمی که در تاریخ ادبیات کشورمان، بسیار شناخته شده و ارزشمند تلقی می گردند، گنجینه ای از واژگان و عبارات اصیل و فاخر را به شما ارائه کرده و به طور باور نکردنی در تقویت دایره واژگان ایفای نقش می کنند. گلستان سعدی، کلیله و دمنه، مرزبان نامه و البته آثار منظوم شعرای بزرگ کشورمان و حتی دیگر کشورها، نمونه ای از این منابع ارزشمند هستند. مطالعه کردن بیشترین سهم را در تقویت دایره لغات نسبت به دیگر کارهای ارائه شده ایفا می کند.

حتما بخوانید ویژگی های افراد باهوش کلامی بالا کدامند؟ و جایگاههای این افراد در جامعه
فیلم ببینید

منظور از تماشای فیلم صرفا گذراندن وقت نیست، بلکه فیلم های مناسب را انتخاب کرده و به قصد آموزش، به نظاره آن ها بنشینید. تماشای فیلم با این شرایط، کم از یک کارگاه آموزشی نداشته و به شدت در ارتقای دایره لغات شما تاثیر گزار خواهد بود. قلم و کاغذ بردارید و با تمرکز و آرامش و دقت کامل، به مکالمه های رد و بدل شده بین بازیگران گوش کنید، وقتی در انتها به کاغذ خود نگاه کنید، با انبوهی از کلمات و عبارات روبرو می شوید که کمتر از آن ها در سخنان تان استفاده می کنید. نمونه فیلم های مناسب برای این منظور بسیارند. اگر بخواهیم از یک کارگردان نام ببریم که در نوشن فیلم نامه توجه فراوانی به کلمات و عبارات داشته و در انتخاب جملات بازیگران وسواسی خیره کننده به خرج می داد، باید از مرحوم علی حاتمی یاد کنیم. نمونه ای از فیلم های این کارگردان ارزشمند مثل دلشدگان، مادر، کمال الملک و هزاردستان را به نظاره بنشینید، به گفته های شخصیت ها بادقت گوش کنید و از شنیدن عبارات و واژه های دل انگیز و ارزشمند حیرت زده شوید.

به سخنرانی گوش کنید
سخنرانی سخنرانان بزرگ را به دقت گوش کنید. این سخنرانی می تواند انگیزشی، علمی، آموزشی و یا هرموضوع کاربردی دیگری باشد. افرادی که این سخنان را به زبان می آورند، از دانش و فرهنگ بالایی برخوردار بوده و کلمات و واژه هایی را که در سخنرانی های خود از آن ها استفاده می کنند، با دقتی بسیار بالا انتخاب کرده و ارائه می کنند. برای این دست سخنرانی ها، بیشتر وقت بگذارید تا علاوه بر تغییر دیدگاه و نگرش هایتان و آموختن مطالب بسسیار مهم و ارزنده، دایره خود را نیز بطور محسوسی تقویت نمائید.

کلمات و عبارات هم معنی و متضاد را بشناسید
یکی از بهترین راهکار هایی که تعداد کلمات در دایره واژگان ما را به شدت افزایش می دهد شناسایی و بخاطر سپاری عبارات مترادف و متضاد می باشد. فراگیری اینگونه واژه ها بسیار ساده است و دست ما را در انتخاب واژه های مناسب در موقعیت های کلامی مختلف باز می گذارد. برای مثال کلمات ارزنده، ارزشمند، شایسته، گران سنگ، با ارزش و بهادار همگی به یک معنا می باشند ولی می توانیم با آموختن آن ها به فراخور موقعیت، یکی از آن ها را به کار ببریم و گستره دایره واژگان خود را، به رخ دیگران بکشیم. حالا به این کلمات هم توجه کنید: کم بها، بی ارزش و رخیص. این واژه ها متضاد کلماتی است که پیش تر به آن ها اشاره کردیم. پس با شناسایی کلمات مترادف و متضاد می توانیم به واژه های بیشتری دسترسی پیدا کرده وبا فراغت و اعتماد به نفس بیشتری با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

حتما بخوانید نظریه هوش چندگانه
از تکنیک تند گویی استفاده کنیم

یک کلمه و یا یک مطلب را انتخاب کنید و خود را ملزم کنید تا در مدت زمانی کوتاه، هرآن چه ازآن موضوع می دانید به صورت متوالی و بی وقفه به زبان بیاورید. این بهترین راهکار برای بیاد آوردن کلماتی است که در ذهن داریم ولی از آن ها استفاده نمی کنیم. الزام به بیان کلمات باتوجه به محدودیت زمانی، اطلاعات کمتر استفاده شده ما را بازیابی کرده ودر دایره واژگان ما، فعال می سازد.

فعالانه به سخن دیگران گوش فرادهید
هرگاه در جمع یا جلسه ای حاضر می شوید، به جای این که بخواهید مدام صحبت کنید، سعی کنید سکوت کرده و بادقت و تمرکز به سخنان دیگران گوش کنید. با این کار علاوه بر این که مهارت های ارتباطی خود را به دیگران عرضه می کنید، ازطرف دیگر با عبارات و واژه های جدیدی مواجه خواهید شد که ضمن بخاطر سپاری آن ها، به راحتی آن ها را به دایره واژگان خود افزوده و هنگامی که قصد صحبت کردن داشته باشید، با به کار بردن آن ها، هوش کلامی و توانایی فن بیان خود را آشکار سازید.

ریشه کلمات را بشناسید
اگر از ریشه کلمات اطلاع داشته باشیم، به راحتی کلمات هم خانواده آن را شناسایی و به دایره واژگان خود اضافه می نمائیم. مثلا ریشه کلمه سلام، عبارت سه حرفی (سلم) می باشد و ما با علم به این موضوع می توانیم کلمات هم مصدر سلام از قبیل ؛ تسلیم، اسلام، سلامت و سلامتی را شناخته و از آن ها استفاده نمائیم. بخاطر سپردن این مجموعه کلمات کار آسانی است و با صرف کمترین انرژی، دایره لغات ما را تقویت می کند.

از به کار بردن کلمات جدید نهراسید
هنگامی که واژه ای را می آموزید، می بایست بارها از آن استفاده کنید، و در موقعیت های مختلف آن را بکار ببرید تا اصطلاحا آن واژه ملکه ذهن شما شده و هرگز از یاد شما نرود. ممکن است بکار بردن برخی کلمات درابتدا دشوار بنظر برسد، به دل خود ترس راه ندهید و تسلط خود را درخصوص شناخت واژه ها و مهارت فن بیان به دیگران ثابت کنید.

حتما بخوانید مصاحبه شغلی چیست ؟
کلمات و عبارات جدید و زیبا را یادداشت کنید
اگر به فکر تقویت دایره واژگان خود هستید، درهر شرایطی کاغذ و قلم خود را به همراه داشته باشید. هرزمان که با کلمه ای زیبا، مهم و ارزشمند برخورد کردید که در دایره واژگان شما وجود ندارد، آن را یادداشت کرده و با تکرار و تمرین به گنجینه دانسته های خود بیفزایید.

برای برخی از بازی ها و سرگرمی ها، زمان بیشتری صرف کنید

بسیاری از بازی ها و سرگرمی ها نقش انکار ناپذیری در افزایش دایره لغات ما برجای می گذارند. برای مثال : جدول کلمات متقاطع، جدول کلمات بهم ریخته، جمله سازی با کلمات غیر مرتبط (که البته در تقویت مهارت بداهه گویی نیز بسیار موثر است )، بازی اسم و فامیل، شرکت در نمایش ها و تئاترها بخصوص بصورت بداهه، مسابقات کتاب خوانی، داستان نویسی، وسرگرمی هایی ازاین دست، دایره واژگان ما را به چالش کشیده و به شدت در تقویت آن اثرگذار هستند.

دایره لغات موجب بهبود هوش کلامی/زبانی می شود. هوش کلامی تقویت مهارت های مهمی همچون فن بیان را در پی دارد. افزایش مهارت های کلامی، میزان ارتباط اثربخش ما را افزایش می دهد و این ارتباطات موفقیت های بسیاری را درحوزه فردی و اجتماعی برای ما به ارمغان خواهد آورد. دایره واژگان را تنها به چشم چند کلمه نبینید، دایره واژگان نقش انکار ناپذیری در دسترسی ما به اهداف ازپیش تعیین شده مان به عهده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *