چرا برخی افراد تنبل اند؟

اکثر افراد در بعضی مواقع تصمیماتی با خودشان می گیرند و به خودشان قول می دهند که تغییر کنند و برای خودشان لیستی از کارهایی که می خواهند انجام بدهند را می نویسند. مثلا:

  • از فردا دیگه صبح ها زود بیدار میشم
  • از شنبه رژیم میگیرم
  • از فردا باشگاه ثبت نام می کنم
  • از شنبه شروع می کنم به کتاب خواندن
  • از فردا شروع می کنم طبق برنامه کارهایم را انجام بدم
  • از این ماه کارجدیدم رو شروع می کنم
  • از شنبه شروع به نوشتن کتابم می کنم
  • از این ماه کلاس زبان ثبت نام می کنم

به نظرتان چه اتفاقی می افتد آیا تصمیماتی که گرفته بودند رو انجام دادند؟ خیر، چه چیزی باعث می شود نسبت به کارهایی که قرار بود انجام بدهند بیخیال شوند. راستش را بخواهید چیزی به نام اهمال کاری و تنبلی وجود دارد که باعث می شود هیچ کدام از این کارها رو انجام ندهیم و این کارها را به تعویق بیندازیم.

اهمال کاری یعنی این که کارهای مهم را به تعویق انداختن و انجام دادن کارهایی که از آن ها لذت می بریم، مثل تلویزیون نگاه کردن، با گوشی بازی کردن، چرخیدن توی شبکه های اجتماعی، زنگ زدن به یک دوست و … .

اهمال کاری و تنبلی یک عادت بسیار بدی است که باعث می شود کارهایی که می دانیم باید انجام دهیم رو به تعویق بیندازیم و این تعویق انداختن ها، پشت گوش اندازی ها بسیار به ضررمان است و این که فکر می کنیم همیشه وقت داریم برای انجام دادن کارهایمان اهمال کاری و تنبلی باعث می شود کارهایمان را به تعویق بیندازیم.

برای مثال می خواهیم روی پروژه ی مربوط به درس مان کار کنیم یه دفعه با خودمان می گوییم بزار به دوستم زنگ بزنم ببینم چیکار می کنه بعد این که تماسمان تمام شد، با خودمان می گوییم وای چقدر گرسنمه برم یه چیزی بخورم، بعدش انجام می دهم کارم رو، و بعد غذا می گوییم چقدر خسته ام بخوابم بیدار شدم انجام میدم و همین جور از انجام دادن کارمان فرار می کنیم.

و در آخر با خودمان می گوییم فردا انجام می دهم. افراد اهمال کار و تنبل قدر زمان خود را نمی دانند و به راحتی آن را هدر می دهند و اگر شخصی را ببینند که در زندگی اش موفق شده است تعجب می کنند.

و این را باید بدانید که مشکل ما از شروع کردن است. اما جای نگران نیست ما می توانیم با استفاده از قانون ۵ ثانیه همان طور که خانم مل رابینز می گوید با شمارش معکوس ۱،۲،۳،۴،۵ کارمان را شروع کنیم.

شاید بگویید مگر می شود با شمارش معکوس شروع به انجام دادن کارهایمان کنیم اما زمانی که این کار را انجام دهید یعنی شروع کنید به شمارش و وقتی که به یک رسید سریع بلند شوید و کارتان را انجام دهید.

می بینید که این قانون جواب میدهد. اما باید واقعا تصمیم بگیرید که این کار را می خواهید انجام دهید و همان طور که گفتم به یک رسیدید بلند شوید.

هربار که از این قانون استفاده کنید، جلوی اهمال کاری و تنبلی خود را می گیرید و باید این را بدانید که نباید به هیچ عنوان خودتان را سرزنش کنید که چرا قبلا کارهایتان را به تعویق می انداختید.

تنبلی و اهمال کاری یک عادت بدی است که باید تغییر کند. اگر این عادت بد را تغییر ندهید مطمئن باشید هرگز تغییر نخواهید کرد.

و این را بدانید برای از بین بردن این عادت بد اول از کارهای کوچکی که اهمال کاری و تنبلی می کنید شروع کنید. مثلا قرار بوده که کتابخانه ی اتاقتان را مرتب کنید، اما همش اهمال کاری و تنبلی می کردید و آن را به تعویق می انداختید.

همین حالا تصمیم بگیرید و از قانون ۵ ثانیه استفاده کنید و شروع کنید به مرتب کردن کتابخانه یتان یا اینکه اتاق تان خیلی نامرتب است و هر روز تصمیم می گیرید که زمانی را برای مرتب کردن اتاق تان بگذارید، اما همش تنبلی می کنید. تصمیم بگیرید و شروع کنید به انجام دادن کارتان.

و یا مدت هاست می خواهید ماشین تان را به تعمیرگاه ببرد اما مرتب آن را به تعویق می اندازید، می خواهید پیش دکتر دندان پزشک بروید اما همش اهمال کاری می کنید و به تعویق می اندازید، و مثال دیگر این که قبض های زیادی مانده که هیچ کدوم رو پرداخت نکرده اید شروع کنید به شمارش ۱،۲،۳،۴،۵ و بلند شوید.

باید برای از بین بردن این عادت بد واقعا تلاش کنید. هر زمانی که اهمال کاری و تنبلی نمی کنید و کاری را انجام می دهید به خودتان می توانید جایزه بدهید و این جایزه می تواند هر چیزی باشد و بستگی به خودتان دارد. تشویق کردن خودتان باعث می شود کارهایتان را سریع تر انجام دهید.

اگر منتظر هستید کسی شما را به زور هل دهد برای انجام کارها یا اینکه که منتظر زمان مناسبی هستید یا منتظر این هستید حس و حال کار کردن را پیدا کنید باید بدانید زمانی که دارید منتظر می مانید فقط دارید کارهایتان را به تعویق می اندازید و این را بدانید کسی به شما کمک نمی کند. این خود شما هستید که باید به خودتان کمک کنید.

از نظر منطقی ما می دانیم که باید چه کار کنیم اما این احساس مان است که برایمان تصمیم می گیرد و باید این را بدانید که احساس مان هیچگاه با اهدافمان هم سوء نیست و با جمله های مثل حسش نیست، بعدا انجام می دهم، حالا وقت زیاد است، بزار یه خورده انگیزه پیدا کنم، روبرو می شویم.

افراد با اهمال کاری فرصت های زیادی را از دست می دهند فرصت های که شاید دیگر تکرار نشوند. همه ی افراد در زندگیشان لیاقت چیزهای بهتری را دارند. پس به چیزهای کم در زندگی تان قانع نشوید و توقع تان را از خودتان بالا ببرید.

اما اهمال کاری باعث می شود که از جایگاهی که الان دارند راضی باشند و هیچ تلاش برای بهتر شدن زندگی خود نکنند. و همین اهمال کاری جلوی پیشرفت در زندگی شان را می گیرد. زیرا همش کارها را به تعویق می اندازند و هیچ روزی نمی رسد که بخواهند شروع کنند به انجام کاری که می خواهند.

اهمال کاری باعث می شود در زندگی تان به چیزهایی که می خواهید نرسید. به این فکر کنید که زمانی که اهمال کاری نکنید چه نتایج خوبی می توانید بدست بیاورید. می توانید موفقیت های زیادی را در زندگی تان بدست بیاورید.

و این را بدانید که اهمال کاری و تنبلی هرکسی با دیگری فرق دارد. ممکن است شما برای خواندن یک کتاب اهمال کاری کنید و آن را ماه ها پشت گوش بیندازید. اما فرد دیگری این گونه نباشد و برای شروع کسب و کار جدید چند سالی است اهمال کاری می کند.

و یا اینکه یک فرد در درس خواندن اهمال کاری می کند و فرد دیگری برای رفتن به باشگاه اهمال کاری می کند و یا فردی برای صحبت کردن با مدیرش همش اهمال کاری می کند. پس باید پیدا کنید در چه مواردی اهمال کاری می کنید.

و این را بدانید عقب انداختن کارها باعث کاهش اعتماد به نفس و بی انگیزگی می شود. افراد اهمال کار و تنبل افرادی هستند که برای هدفشان اصلا تلاش نمی کنند و کلا از یه جایی به بعد بیخیال اهداف خود می شوند و این گونه از افراد دوستانی هم مثل خودشان دارند که اهمال کار و تنبل هستند.

نداشتن هدف یکی از دلایل اهمال کاری و تنبلی است.  باید پیدا کنید دلیل اینکه اهمال کاری و تنبلی می کنید، چیست؟ مثلا شخصی می خواهد کسب و کارش را گسترش دهد، اما می ترسد و آن را همش به تعویق می اندازد و می گویید حالا وقت هست سال بعد حتما این کار را انجام می دهم.

چیزی که باعث می شود شخص اهمال کاری و تنبلی کند، این است که می ترسد. و زمانی که ترس دارد باعث می شود که از اهدافش دور شود و ترس باعث می شود در کارهایتان ریسک نکنید. به این فکر کنید که اگر وارد ترس هایتان شوید چه تجربه ها و موفقیت های می توانید بدست می آورید.

هر زمانی که تنبلی می کنید برای انجام دادن کاری از خودتان سوال بپرسید: اگر این کار را انجام دهم سال آینده چه پیشرفت هایی در زندگی ام کرده ام و اگر انجام ندهم چه می شود؟. سوال پرسیدن از خودتان به شما خیلی کمک می کند که چه تصمیمی بگیرید.

ترس از شکست دلیل دیگری بر اصرار بر تنبلی است. این افراد می ترسند کاری را شروع کنند و در آن شکست بخورند و به این فکر می کنند که اگر من در کارم شکست بخورم دیگران در موردم چه فکری می کنند.

وای خیلی بد می شود که من در کارم شکست بخورم و آن قدر فکرهای منفی می کنند که باعث می شود به این نتیجه برسند که شروع به انجام کاری نکنند بهتر است. و این بسیار طرز فکر بدی است که از شکست می ترسند. باید این را بدانید این شکست ها هستند که فرد را قوی می کنند.

اگر زندگی نامه ی افراد موفق را خوانده باشید متوجه می شوید که آنها هم بارها شکست خورده اند تا به موفقیت هایی که می خواهند رسیده اند.

چیز دیگری که باعث اهمال کاری و تنبلی می شود کمال گرایی است و افرادی که کامل گرا هستند، می خواهند همه چیز کامل باشد و بعد شروع کنند. در واقع آن ها منتظر می مانند تا همه چیز از هر لحاظ کامل شود.

این گونه از افراد می خواهند در کارش هیچ عیب و ایرادی وجود نداشته باشد و این کار باعث می شود همش کارشان به تعویق بیفتد و این که این افراد باعث از دست دادن اعتماد به نفس خود می شوند و از زندگی کمتر لذت می برند.

و یک دفعه می بینند ماه ها و حتی سال ها گذشته اما هنوز اون کاری را که می خواهند انجام نداده اند و دوستان، همکاران خود را می بینند که کامل گرایی نکرده اند و منتظر نمانده اند و در کاری که می خواسته اند موفق شده اند و حسرت میخورند.

کامل گرایی ضررهای زیادی دارد. پس به هیچ عنوان در کارهایتان کامل گرایی نکنید و شروع کنید به انجام کاری که می خواهید. زیرا کامل گرایی باعث پشیمانی های زیادی می شود.

افراد اهمال کار و تنبل بخاطر اهمال کاربودنشان و این عادت بسیار بد باعث ناراحتی دیگران شوند و امکان دارد خیلی از افراد را بخاطر این عادت بد از دست بدهند. برخی از افراد می گویند ما دیگه به این که کارهایمان را به تعویق بیندازیم عادت کرده ایم و دیگر نمی شود کاری کرد.

در حالی که این ها بهانه است و در هر زمانی که خودشان بخواهند می توانند تغییر کنند.

یک دلیل اساسی در اهمال کاری و تنبلی این است که فکر می کنیم توانایی انجام کاری را که می خواهیم نداریم.

باید این باورهای اشتباه را از بین ببرید باورهای منفی باعث محدود کردن تان می شود و جلوی رسیدن به خواسته هایتان را می گیرد. باید باور داشته باشید که می توانید کاری را که دوست دارید را انجام دهید. خود را فرد قدرتمندی بدانید که از پس کارهای که می خواهد می تواند برآید.

و اما از موارد دیگر اهمال کاری این است که شروع می کنیم به بهانه آوردن من نمی توانم، الان نمی شود، آمادگیشو ندارم، من استعدادشو ندارم، دیگه خیلی دیر شده تا زمانی که از این جملات استفاده کنید هیچ کاری برایتان نتیجه ای نخواهد داشت و زمانی که از این جملات استفاده می کنید باعث می شود که باورتان شود و همین تکرار ها باعث می شود که این باورها نگذارند که تغییر کنید.

بهانه ها را کنار بگذارید و شروع کنید به اقدام کردن کارهایتان. می توانید یک دفترچه یادداشت بردارید و شروع کنید به نوشتن این که در چه کارهای بهانه می آورید و بعد دنبال راه حلی بگردید.

حتی می توانید از افراد موفق هم کمک بگیرید. آنها حتما به شما کمک می کنند. زیرا افراد موفق برای انجام دادند کارهایشان هیچگاه بهانه نمی آورند. افراد موفق در برابر اهمال کاری مقاومت می کنند و کارهای که برای رسیدن به خواسته هایشان لازم است را انجام می دهند.

راهکارهایی برای رفع تنبلی

برنامه ریزی باید با جدیت تصمیم بگیرید که می خواهید در زندگی تان کارهایتان را طبق برنامه انجام دهید. زیرا تصمیم گرفتن بسیار مهم است چون اگر نخواهید، نوشتن فایده ای ندارد. باید به خودتان قول بدهید که می خواهید واقعا تغییر کنید و اهمال کاری را کنار بگذارید.

گام اول تصمیم گیری بعد از آن می توانید کارهایی که قرار است انجام دهید را بنویسید و اولویت بندی کنید. ببینید کدام یک از این کارها برایتان اهمیت زیادی دارند و براساس اولویت بندی کارهایتان را انجام دهید.

فقط لیست کارهایتان زیاد نباشد چون این کار باعث می شود نتوانید تمام کارهایتان را انجام دهید. زیرا کارهای زیاد باعث کلافگی ، خستگی و همین طور استرس به وجود می آورد و همین چیزها باعث می شود دوباره تنبلی کنید و ترجیح بدهید که کارهایتان را به عقب بیندازید.

لیست کارهایتان را درست کنید و به ترتیب پیش بروید

برنامه ریزی باعث می شود در کارهایتان نظم داشته باشید. به خودتان قول بدهید که همه ی کارهایی که برای امروز نوشته اید را انجام دهید. حتما کارتان را تمام کنید بعد به سراغ کار بعدی تان بروید. برنامه داشتن باعث می شود عادت کنید که کارهایتان را طبق برنامه انجام دهید.

و همینطور هر از گاهی به خودتان استراحت بدهید. زیرا استراحت کردن باعث می شود انرژی را که بخاطر کارکردنتان گذاشته اید را دوباره بدست بیاورید و یادتان باشد که نباید کارهایتان را نیمه کاره رها کنید.

زمانی که برای هر کارتان برنامه داشته باشید باعث می شود که کارهایتان را به موقع انجام دهید و همین طور باعث می شود بلاتکلیف نباشید. برنامه ریزی باعث می شود از زمان تان بهتر استفاده کنید.

و وقتی هیچ کاری را به تعویق نیندازید، نمیگذارد کارها روی هم انباشته شود. برنامه ریزی باعث می شود دیگر بهانه نیاورید و کارهایتان را انجام دهید.

اهدافتان را یادداشت کنید:

تنبلی را کنار بگذارید و شروع کنید به نوشتن اهدافتان حتما اهدافتان را بنویسید. زیرا زمانی که این کار را انجام نمی دهید واقعا فراموش می کنید اهدافتان چه چیزهایی بودند و زمانی که اهداف تان را یادداشت نمی کنید، باعث می شود که فقط در حد یک رویا برایتان باشد.

نوشتن اهداف باعث می شود از اهداف تان فاصله نگیرید و احتمال موفقیت شدنتان نسبت به آن هایی که اهداف شان را نمی نویسند زیاد است.

پس اهدافتان را حتما بنویسید و در جایی بگذارید که جلوی چشم تان باشد و زمانی که در زندگیتان اهدافی داشته باشید برای رسیدن به آن اهداف تلاش می کنید. نوشتن باعث می شود به هدفی که می خواهید برسید راه های زیادی برای رسیدن به آن پیدا کنید.

و زمانی که بخواهید اهمال کاری و تنبلی کنید یادتان می آید این هدف چقدر در زندگی شما مهم است و چه موفقیت های برایتان دارد. فقط یادتان باشد که اهدافتان را واضح مشخص کنید. هدف داشتن در زندگی باعث اعتماد به نفس، انگیزه و لذت بردن از زندگی می شود.

فقط اهدافتان جوری باشد که رسیدن به آن امکان پذیر باشد. زیرا برخی از افراد در تعیین هدف خود اشتباه می کنند و در زندگی خود چیزی را می خواهند که امکان پذیر نیست. پس در زندگی خود چیزهایی را بخواهید که رسیدن به آن ها امکان پذیر باشد.

هدف داشتن باعث می شود هر روز صبح با انرژی از خواب بیدارشوید و در برابر مشکلات مقاومت کنید. و این را بدانید که روی چند هدف کار نکنید. زیرا زمانی که روی چند هدف کار کنید باعث می شود نتوانید به درستی تمرکز کنید و دچار سردرگمی شوید. و این کار باعث ناامیدی شما می شود. پس روی یک هدف تان تلاش کنید.

انگیزه ایجاد کنید :

بی انگیزگی و بی هدفی یکی از دلایل تنبلی می باشد. برای رهایی از تنبلی باید انگیزه داشته باشید. مثبت اندیش باشید. فکر کردن به این که به اهدافتان رسیده اید بهتان انگیزه می دهد و زمانی که یک قدم برای هدف خود برمی داری خود را تشویق کنید.

افکار منفی را از خود دور کنید. زیرا افکار منفی احساس بدی بهتان می دهند و این احساسات بد آزارتان می دهند و بخاطر همین روی چیزهای مثبت زندگی تان تمرکز کنید. و به جای جملات منفی از جملات مثبت استفاده کنید.

زمانی که می خواهید کاری را انجام دهید نگویید نمی توانم. بگویید تمام تلاشم را می کنم که بتوانم از عهده ی این کار برآیم. از جملات انگیزشی استفاده کنید فیلم های انگیزشی نگاه کنید. و همچنین خواب کافی، ورزش کردن، همه ی این ها باعث داشتن انگیزه می شود.

یادآوری کارهایی که با موفقیت انجام داده اید بهتان انگیزه می دهد و این را بدانید از چیزهایی که در زندگی تان دارید، خدا رو شکر کنید. و صبح تان را پر انرژی و پر نشاط شروع کنید و به این فکر کنید که کارهای که قرار هست امروز انجام دهید را به خوبی می توانید انجام دهید.

و همین که در زندگی تان برنامه ریزی دارید باعث می شود در کارهایتان موفق شوید و این موفق شدن ها به شما انگیزه می دهد و همین طور اعتماد به نفس تان را هم بالا می برد.

از چیزهایی که حواستان را پرت می کنند دوری کنید:

چیزهایی که باعث می شود در انجام دادن کارهایتان حواستان پرت شود از آن ها دوری کنید. مثل گوشی ، روشن بودن تلویزیون و چیز های دیگر. پس بهتر است در هنگام کارکردن از این چیزها دوری کنید.

و همین طور اگر اتاق تان نامرتب است آن را مرتب کنید و میز کارتان را هم اگر شلوغ است مرتب کنید. شلوغی باعث می شود که بی انگیزه بشوید و بی خیال انجام دادن کارهایتان شوید و کارهایتان را به تعویق بیندارید.

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

https://t.m/BayaneNaab

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *