پرحرفی

پرحرفی ، یکی از مهم ترین عیوبی است که درون برخی از افراد قرار دارد و در واقع یکی از معدود معایب افرادی محسوب می شود که فن بیان قدرتمندی دارند! چرا که افرادی که این مهارت را درون خود نداشته باشند، به هیچ وجه نمی توانند فرد پرحرفی شوند. در این مقاله قرار است بهترین و مهم ترین راه های درمان و دلایل به وجود آمدن پرحرفی را برای شما بیان کنیم؛ پس اگر شما هم این عیب را درون خود دارید، حتماً تا انتها با گام برتر همرا باشید.

تکنیک های درمان پرحرفی
در این بخش هم می خواهیم بهترین و مهم ترین تکنیک های درمان پرحرفی را برای شما بیان کنیم تا بتوانید با استفاده از آن ها، به خوبی این ویژگی بد را از درون خود از بین ببرید. بهترین تکنیک های درمان پرحرفی عبارتند از:

علت پرحرفی خود را پیدا کنید
اگر استرس دارید آن را کنترل کنید
معایب پرحرفی را ببینید
فقط سکوت کنید!
بیان جزئیات ممنوع
بین صحبت های دیگران حرف نزنید
هنر خوب گوش دادن را داشته باشید
هوش درون فردی خود را افزایش دهید
در دوره های فن بیان شرکت کنید
مشاوره تخصصی واتساپ
1. علت پرحرفی خود را پیدا کنید
اولین و مهم ترین راهکار برای درمان پرحرفی ، پیدا کردن علت آن است. شما وقتی بدانید دلیل پر حرفی شما چیست و چرا این کار را انجام می دهید، به مراتب بهتر می توانید آن را مدیریت کنید. مثلاً برخی افراد به دلیل بیش فعالی این کار را انجام می دهند، برخی به خاطر اطلاعات بیش از حد خود و بعضی دیگر به خاطر نداشتن علم درست و حسابی! پس ابتدا ببینید چه دلیلی برای پر حرفی خود دارید و سپس اقدام به کنترل آن کنید.

اولین گام برای درمان پرحرفی ، این است که دلیل آن را پیدا کنید
اولین گام برای درمان پرحرفی ، این است که دلیل آن را پیدا کنید
2. اگر استرس دارید آن را کنترل کنید
اما یکی از مهم ترین دلایل پرحرفی ، استرس بیش از حد است. این دلیل را به این خاطر به عنوان یک راهکار نام بردیم که بین افراد بسیار شایع است؛ یعنی وقتی استرس می گیرند، مدام و بی وقفه صحبت می کنند و فقط خدا می داند که چطور باید آن ها را از برق کشید!

اگر استرس، باعث به وجود آمدن پرحرفی درون شما می شود، پیشنهاد می کنم به راهکارهای زیر عمل کنید:

زاویه دید خود را نسبت به استرس تغییر دهید
از تفکرات کنفی دست بردارید
به حمام آب گرم بروید
انرژی خود را مدیریت کنید
زیاد بخندید
این تکنیک ها، تنها برخی از تکنیک های کنترل استرس هستند که از مقاله راه های درمان استرس بر گرفته شده اند و می توانید برای آشنایی با سایر تکنیک ها، به این مقاله مراجعه کنید.

3. معایب پرحرفی را ببینید
پرحرفی آنقدر عیب و ایراد دارد که می توان ساعت ها درباره آن صحبت کرد و صفحه ها درباره اش مطلب نوشت. اما در اینجا قصد دارم تنها چند مورد از مهم ترین های آن ها را بررسی کرده تا شما با آن ها بیشتر آشنا شوید و در نتیجه، تصمیم به ترک این رفتار بگیرید. مهم ترین معایب پرحرفی عبارتند از:

صحبت نکردن دیگران
یاد نگرفتن نکات جدید از دیگران
منفور شدن
بی انگیزگی
زوال عقل
و…
می بینید؟ پرحرفی انقدر عیب و ایراد دیگر دارد که از حوصله بحث خارج باشد؛ پس با فکر به این ایرادها، به از بین بردن پرحرفی خود کمک کنید.

اگر پرحرفی کنید نکته جدید هم یاد نخواهید گرفت
4. فقط سکوت کنید!
گاهی اوقات لازم نیست شما برای این که پرحرفی نکنید کار خاصی انجام دهید! همین که سکوت کنید کافی است و دیگران از دست شما راحت می شوند. پس دقت کنید که باید در چه مکانی، چه صحبتی را بیان کنید و طریقه صحبت کردن درست را یاد بگیرید. یاد این جمله بیفتید که به شما دو گوش داده اند و یک زبان! پس گاهی به جای استفاده از این یک زبان خود، سکوت پیشه کنید و فقط به صحبت های دیگران گوش دهید.

یکی از آن میانبرهایی که با آن می‌شود پر حرفی را خیلی خوب درمان کرد شناخت زبان بدن است. شما وقتی بتوانید زبان بدن دیگران را بخوانید، خوب می‌دانید که کی باید دست از صحبت کردن بردارید و کی بیشتر صحبت کنید. حالا، برای این که بتوانید زبان بدن دیگران را بخوانید و دیگر پر حرف به نظر نرسید کافی است که فقط مقاله چگونه زبان بدن دیگران را بخوانیم؟ را مطالعه کنید. خیلی خوب در آنجا توضیح داده‌ایم که چطور اینکار را بکنید.

5. بیان جزئیات ممنوع
برخی افراد هستند که صحبت های خود را چنان با جزئیات کامل بیان می کنند که حوصله مخاطب را سر می برند! یعنی از رنگ جوراب همسایه خود گرفته تا دستگیره در ماشین بقال محل، همه را بیان می کنند! در مقاله داستان گویی جذاب هم گفتیم که برای این که صحبت ها و داستان های شما برای دیگران جذاب باشند، به هیچ وجه نباید جزئیات را با تمام ویژگی ها بیان کنید و همین که کلیات را بگویید، کافی است. البته گاهی هم لازم است که جزئیات بیان شود اما فقط تا یک حدی؛ پیشنهاد می کنم برای این که این ویژگی را به خوبی یاد بگیرید، مقاله ای که خدمتتان عرض کردم را حتماً مطالعه کنید.

در بیان یک موضوع، لازم نیست تمام جزئیات را بیان کنید
6. بین صحبت های دیگران حرف نزنید
دقت کنید که هیچ گاه بین صحبت های دیگران نپریده و به قول معروف خود را نخود هر آشی نکنید! فقط زمانی که درباره موضوعی اطلاعات کامل دارید و کسی درباره آن موضوع اشتباه می کند و یا وقتی که نظر شما را می خواهند صحبت کنید. به زبان دیگر می توان گفت حاضر جواب باشید. افراد حاضر جواب حرف درست را در زمان درست بیان می کنند و به خوبی می دانند که کدام حرف درست است. پس شما هم حاضر جوابی را به خوبی یاد گرفته و از آن به درستی استفاده کنید. برای این کار می توانید به مقاله چگونه حاضر جواب باشیم هم مراجعه کنید.

7. هنر خوب گوش دادن را داشته باشید
پیش تر هم گفتم که به شما دو گوش داده اند و یک زبان! پس باید از آن دو گوش بهتر استفاده کنید و در زمان های لازم، فقط به خوبی گوش کنید. خوب گوش دادن هم یک مهارت است که باید آن را به خوبی بلد باشید تا یک گفتگوی موفق هم داشته باشید. برخی از تکنیک های خوب گوش دادن عبارتند از:

عجول نباشید
حواس گوینده را پرت نکنید
گوینده را تایید کنید
به زبان بدن خود توجه داشته باشید
سکوت را نشکنید
و…. که می توانید خودتان آن ها را یاد گرفته و عمل کنید تا بتوانید هم پرحرفی خود را کنترل کرده و هم گفتگوی جذابی داشته باشید. یادتان باشد که مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد.

شما دو گوش دارید و یک زبان، پس از دو گوش خود بیشتر استفاده کنید
شما دو گوش دارید و یک زبان، پس از دو گوش خود بیشتر استفاده کنید
8. هوش درون فردی خود را افزایش دهید
افرادی که پرحرف هستند، معمولاً هوش برون فردی یا اجتماعی بالایی هم دارند که باعث این اتفاق می شود. اما اگر هوش مخالف آن، یعنی درون فردی را افزایش دهند، می توانند به خوبی این عیب را کنترل کرده و به مرور زمان از بین ببریند. برخی راه های افزایش هوش درون فردی که یکی از هوش های دهگانه هوارد گاردنر به شمار می رود عبارتند از:

خودآگاهی
نظم
افزایش انگیزه
برای آشنایی بیشتر با این هوش و دانستن راه های بیشتری برای افزایش آن، پیشنهاد می کنم حتماً مقاله هوش درون فردی را مطالعه کنید.

9. در دوره های فن بیان شرکت کنید
اما یکی دیگر از راه های فوق العاده خوبی که برای تقویت فن بیان و در کل مهارت های مربوط به آن مثل همین پرحرفی معمولاً پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس های مرتبط با فن بیان است. اگر در این کلاس ها به صورت حضوری شرکت کنید که چه بهتر! اما اگر وقت یا حوصله این کلاس ها را ندارید، پیشنهادی که برایتان دارم این است که در کلاس های غیرحضوری فن بیان شرکت کنید. در این کلاس ها علاوه بر این که مطالب فوق العاده درجه یکی یاد می‌گیرید، تمرین های عملی نیز به شما داده می‌شود که با انجام دادن آن ها، شک نکنید بهترین اتفاقات برایتان رقم خواهد خورد.

موسسه گام برتر سال هاست به صورت تخصصی روی موضوع فن بیان در حال فعالیت است و اکنون، دوره ای غیر حضوری برای تثویت فن بیان شما تدارک دیده که با استفاده از آن، می‌توانید به بهترین شکل ممکن فن بیان و مهارت های کلامی خود را تقویت کنید. برای مشاهده توضیحات این دوره و تهیه آن، روی دوره فن بیان کلیک کنید.

اگر سوالی هم در رابطه با پرحرفی دارید و یا حتی تکنیک دیگری برای این کار می‌شناسید، می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ آن را به شما بدهیم و یا از آن استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *