مراحل گوش دادن فعالانه

زبان بدن فعال داشته باشید

هنگامی که شخصی در حال صحبت کردن است اگر نشسته اید کمی به سمت گوینده متمایل شده و با دقت و علاقه به حرف او گوش دهید و تمام توجه خود را به گوینده بدهید.

اما بیش از اندازه هم نباید به جلو خم شد، و هنگامی که نوبت به صحبت کردن شما رسید به عقب و جای اول خود برگردید.

در هنگام صحبت کردن شخصی هرگز نباید به خاطر جلب توجه و نظر دیگران به سمت خودتان یا برای بیان نظر خود حرف گوینده را قطع کنید و همچنین نباید در میان حرف گوینده بپرید. بلکه باید اجازه دهید صحبت گوینده به اتمام برسد چند ثانیه ای صبر کنید اگر صحبتش تمام شده بود صحبت خودتان را با احترام شروع کنید.

بازخورد نشان دهید 

زیرا بسیاری از ادمها وقتی صحبت می کنند در بیان صحبت های خود نیازمند به دریافت پاسخ از جانب دیگران نیستند. بنابراین شما نباید مسیر صحبت ایشان را تغییر دهید و موضوع بحث را به سمت خودتان تغییر دهید و خودتان را مرکز توجه قرار دهید

چون اینگونه برداشت می شود که شما اطلاعات خودتان برایتان بهتر و مفیدتر از گفته های دیگران است.هیچ فردی اینگونه رفتار را دوست ندارد و دوست ندارد با اینچنین انسانی ارتباط داشته باشد.

خیلی وقتها ممکن است شما غرق در افکار خودتان باشید برای اینکه فقط می خواهید جواب گوینده را بدهید و اصلا متوجه صحبتهای او نمی شوید و حتی تمرکز کردن بر روی حرف دیگران برای شما بسیاردشوار است.

اما تا جایی که امکان دارد باید ذهن خود را از افکار دیگر خالی کنید و فقط به گوینده توجه کنید و انچه می شنوید را گوش دهید و از قطع کردن جملات دیگران پرهیز کنید و همچنین اظهار نظر خودتان را بایستی مهار کنید.

تماس چشمی را فراموش نکنید 

هنگامی که شخصی با شما در حال صحبت کردن است بایدبا ایشان ارتباط چشمی برقرار کنید زیرا نگاه کردن شما به چشم دیگران نشانه علاقه شما به گفتگو با ایشان است ولی باید حواستان باشد که به چشمان شخص زل نزنید، و در چشمان او خیره نشوید که این رفتار عجیب به نظر می رسد و به همین دلیل باید هر از گاهی نگاهتان را به سایر قسمتهای صورت طرف مقابل معطوف کنید.

همراه با تماس چشمی سرتان را هم به منزله تایید تکان دهید و گاهی هم بگویید (بله، آهان، واقعا؟، که اینطور)و با این کار نه تنها نشان می دهید که خوب به حرفهای گوینده گوش می دهید بلکه نشان دهنده این است که متوجه منظور ایشان نیز شده‌اید.

در چهره خود لبخند حاکی از محبت و دوستی داشته باشید اما در لبخند زدن زیاده روی نکنید زیرا لبخند کاذب از شما انسانی دورو معرفی می کند.

اگرهنگام گوش دادن تمرکزتان از بین رفت باید بدون جلب توجه دوباره سعی در جمع بندی فکر خود کنید و با این کار هم قدرت شما برای فهم و درک مطالب افزایش پیدا میکند هم پیام شخصی گوینده را هم بهتر درک می کنید.

وسط حرف هیچ کس نپرید و حرف او را قطع نکنید، و اگر ایشان کمی سکوت کرد بلافاصله شروع به صحبت کردن نکنید چند ثانیه صبر کنید، شاید ایشان می‌خواهد نفس بگیرد و دوباره شروع به صحبت کردن بکند.

تایید کنید 

تکان دادن سر شما هم می تواند نشانه تایید حرف طرف مقابل شما باشد هم نشانه این است که شما حرف طرف مقابل خود را درک می کنید اما اگر سر خود را زیاد تکان دهید طرف مقابل فکر می کند یا شما خیلی مشتاق هستید یا عجله دارید و می خواهید ایشان حرفش را به اتمام برساند

هر چند حالات بدن و ایما و اشاره نشان دهنده گوش دادن است اما در ایما و اشاره هم نباید زیاده روی کرد زیرا استفاده از ایما و اشاره هم می تواند حواس طرف مقابل را پرت کند هم می تواند نشانه بی توجهی به گوینده باشد. مثل: ور رفتن با خودکار، موها، روسری وجواهرات.یا با انگشت روی میز ضربه زدن، یا نوک خودکار را مدام خارج و داخل کردن و بازی کردن با سوییچ ماشین، آدامس جویدن و غیره.

منبع مطلب : darsjo.blog.ir

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

https://t.m/BayaneNaab

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *