من خیلی خجالتی هستم چکار کنم؟

?>

واژه “خجالت” و بدون اینکه چند لحظه ای به آن فکر کنیم با خودمان میگیم خدا رو شکر که خجالتی نیستم. خیلی راحت می گوییم نه من خجالتی نیستم. در حالی که به خودمان اجاره نمی دهیم کمی درباره آن فکر کنیم.

آیا چیزی که خیلی راحت به آن می گوییم نه، واقعیت دارد یا اینکه داریم خودمان را گول می زنیم. افراد زیادی را دیدم که در طول روز در محل کارشان یا در زندگی شخصی خود از اینکه خجالتی هستند رنج میبرند. اما حاضر نیستند دنبال راه حل هایی باشند تا آن را درمان کنند.

مشکلاتی که خجالتی بودن ایجاد می کند

معمولا افراد خجالتی بسیار افراد کم رویی هستند و اعتماد به نفس پایینی دارند. این افراد در مهمانی ها آن قدر از نگاه های اطرافیان می ترسند که صورتشان عرق می کند. حتی در مهمانی نمی توانند چیزی بخورند از بس که از نگاه های دیگران می ترسند.

حکایتی در مورد یک خانم ، دختر خانمی را می شناسم که نامزد کرده بود و چند سالی بود که نامزد بودند. اما هنوز هم با یک موضوعی کنار نیامده بود.او وقتی در خانه مادرشوهرش دعوت می شد، آنقدر غذا کم می خورد که با نامزدش بعد شام مجبور می شدند به بیرون بروند و غذای بیرون را بخورند و اون آقا برای نامزدش خوراکی می خرید و آن را در کیف اش می گذاشت تا زمانی که خودش در منزلشان نبود و او گرسنه اش می شد بخورد.

خودش هم بارها از این موضوع ناراحت بود اما می گفت چه می شه کرد. ما کلا خانوادگی اینجوری هستیم یا اینکه شخصی می گفت در سال جدید که دید و بازدید زیاد است این فرد اصلا از اتاقش بیرون نمی آید تا مهمون ها بروند.

مثال دیگر اینکه ، افرادی هستند که در دانشگاه زمانی که استاد درس می دهد خجالت می کشند سوالی بپرسند یا قسمتی از درس را که متوجه نشدند بخواهند دوباره توضیح بده. آنها از این خجالت می کشند که دیگران به آنها بخندند و اینکه دیگران در موردشان چه فکری می کنند ساکت می مانند و سوال خود را نمی پرسند.

اولین معضلی که خجالتی بودن باعث می شود اینکه، هیچ وقت پیشرفت نکنید و خیلی از فرصت های خوب را بخاطر خجالتی بودن از دست بدهید. افراد خجالتی را به عنوان فردی دلسوز و مهربان می شناسیم، بخاطر اینکه همیشه در دسترس هستند و هر کمکی بخواهید برایتان انجام می دهد.

خجالت و افراد خجالتی 

متاسفانه برخی از افراد از این آدمها به عنوان وسیله برای پیشرفتشان استقاده می کنند. چرا که افراد خجالتی خواسته های دیگران مهم تر از خواسته های خودشان هست. آیا اینکار انسانی است؟ مطمئنا خیر. آنها برای خودشان هیج ارزشی قائل نیستند و  از قضاوت دیگران می ترسند.

بگذارید یک داستان دیگری برایتان بگوییم. دوستی داشتم در دوران دبیرستان به دوتا از همکلاسی هایم مقداری پول قرض داده بود و آنها قرار بود که خیلی زود پول را پس بدهند. اما هر موقع که بحثی می افتاد از دوستم می پرسیدم که چی شد پولت را دادند، می گفت نه فردا بهشون یادآوری می کنم.اما او هیچ وقت اینکار را نکرد و آنها هم پول را ندادند. دوستم از قضاوت اینکه وقتی به آنها یادآوری کند، آنها چه فکری می کنند نگفت و از حق خودش گذشت.

می بینید خجالتی بودن چقدر بد است و یک موضوعی دیگر دلیل اعتیاد به مواد مخدر بسیاری از افراد این است که شجاعت این را نداشتند که نه بگویند و ممکن است هرکس در زمینه های متفاوتی از خجالتی بودند خود رنج ببرد و ریشه ی خجالت ترس است.

خصیصه اصلی افراد خجالتی 

معمولا این افراد زمانی که می خواهند با کسی ارتباط برقرار کنند صورت و دست هایشان عرق می کند. و از شدت استرس خودشان را با چیزی سرگرم کنند. مثل دکمه های لباس، ناخنها و چیزهای دیگر.

خجالتی ها در صحبت کردن سرشان را پایین می اندازند، صاف نمی ایستند، در هنگام دست دادن دست هایشان می لرزد، شل دست می دهند، صورتشان قرمز می شود، صدای بسیار ضعیفی دارند و لبخند های مصنوعی می زنند.

خجالتی ها نمی توانند احساساتشان را بروز بدهند و این گونه از افراد دوست دارند اطرافیان خود را راضی نگه دارند و آنها هرچه می گویند انجام می دهند. آنها حتی به نتیجه ی کار خود فکر نمی کنند. افراد خجالتی هیچ گاه در مورد چیزی نظر نمی دهند.

خجالتی ها اگر از یک موضوعی اطلاعی داشته باشند و بدانند که آن موضوع اشتباه است، چون افراد دیگری آن را پذیرفتند که درست است آن ها هم چیزی نمی گویند و قبول می کنند.

خجالتی ها نظر دیگران برایشان خیلی اهمیت دارد. افراد خجالتی همش به این فکر می کنند که اگر وارد جمعی بشوند و در آن حرفی بزنند یا نظری بدهند، دیگران در موردشان چه فکری می کنند و از ترس قضاوت دیگران چیزی نمی گویند.

خجالتی ها نه اینکه حرفی برای گفتن نداشته باشند بلکه از قضاوت دیگران ترس دارند. آنها هیچ وقت از کسی درخواستی نمی کنند چون که می ترسند دیگران بهشان نه بگویند.

خجالتی ها هم آرزوهایی دارند، اما چون که خجالتی هستند به آرزوهایشان نمی رسند و همیشه در حال حسرت خوردن هستند. روش هایی وجود دارد که می شود برای همیشه از خجالتی بودن راحت شد:

۱- نُت برداری

همانطور که گفتم هر کس در زمینه های مختلفی خجالتی هست و خجالتی بودن شما با نزدیکانتان فرق دارد. مثلا ممکن است شما در مهمانی هایی که می روید خجالتی نیستید و خیلی راحت با دیگران ارتباط برقرار می کنید و بلد هستید چگونه سر صحبت را باز کنید. اما در زمینه نه گفتن به دیگران مشکل دارید.

اما برادر یا خواهر شما با گفتن کلمه نه مشکلی ندارد و اگر درخواستی که دیگران می کنند، اگر به ضررش باشد نه می گوید، پس خجالتی بودن هر کسی با دیگری فرق دارد.

پس ببنید در چه زمینه هایی خجالتی هستید و آنها را لیست کنید و شروع کنید که آنها را از بین ببرید. شما می توانید با افرادی معاشرت کنید که به شما می توانند کمک کنند.

۲- بالابردن اعتماد به نفس

افراد خجالتی اعتماد به نفس پایین دارند و برای خود ارزش قائل نیستند و عزت نفس پایینی دارند. اگر شما برای خودتان ارزش قائل نشوید و خود را دوست نداشته باشید، از دیگران نسبت به خودتان چه توقعی دارید. شما با آموزش دیدن مهارت هایی را یاد می گیرید و اعتماد به نفس خود را افزایش می دهید.

۳- ایجاد و حفظ ارتباط چشمی 

شما زمانی که با فردی در حال صحبت کردن هستید وقتی به چشم های طرف نگاه می کنید، حواستان کمتر پرت می شود و این باعث می شود فرد بفهمد شما به حرف های او گوش می دهید.

۴- شرکت در چالش ها

الان که تصمیم گرفتید از دست خجالتی بودن راحت شوید باید کارهای جدیدی را هم انجام دهید. شما می توانید به بیرون بروید و شروع کنید به سوال پرسیدن. حتی اگر جواب آن سوال را می دانید، هدف شما این است که بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

اگر تا الان در دورهمی های فامیلی شرکت نکردید، حتما شرکت کنید و با اقوام خود احوال پرسی کنید و به آنها دست بدهید، یا اینکه اگر همیشه به فروشگاه ها می رفتید و حتما باید خرید می کردید و چیزی را که لازم نداشتید را می خریدید، این بار وارد چندین فروشگاه بشوید و هیچ خریدی انجام ندهید.

انجام این کارها شاید در ابتدا سخت باشد اما با تکرار کردن برایتان عادی می شود.

۵- قضاوت دیگران اهمیتی ندارد

افراد خجالتی بخاطر قضاوت دیگران خیلی از کارهای که دوست دارند را انجام نمی دهند. از قضاوت دیگران نترسید و کارهای که خودتان دوست دارید را انجام دهید. مهم خودتان هستید. انقدر ها هم که فکر می کنید دیگران به شما توجه نمی کنند و فقط این فکری هست که شما درباره ی دیگران می کنید.

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

https://t.m/BayaneNaab

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *