زبان بدن چیست؟

 

جاوید مقدم
21 دی 1397
1 دیدگاه
سلام و درود خدمت کاربران عزیز سایت جاوید مقدم، در این مقاله قصد داریم راجع به زبان بدن ،اهمیت یادگیری زبان بدن و چگونگی عملکرد آن با شما صحبت کنیم، امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کمک کننده باشد.

با چند مثال ساده شروع می‌کنیم:
دستهایش می‌لرزید، دارد دروغ می گوید، نگاهش را میدزدد، حتما دارد دروغ می گوید، کف دست‌هایش دیده نمی‌شود، دارد چیزی را پنهان می کند.

این موارد قسمتی از کارگاه های زبان بدنی است که روزی خود من هم در آنها شرکت می‌کردم. در کل زبان بدن موضوع جذابی است که عموما به دلیل اینکه به نیات پنهان افراد متصل می‌شود، هیچگاه جذابیتش را از دست نمی‌دهد.

اما سوال اینجاست که واقعا تمام موارد بالا درست هستند و به همین سادگی میتوان دروغ را تشخیص داد؟ این فیلم را ببینید.

نمایشگر ویدیو

00:20
03:51

زبان بدن چیست؟
در کل، زبان بدن ابزاری برای برقراری ارتباط است، بدون آنکه کلمه‌ای گفته شود. به طور مثال زمانی که کودکی در حال شیطنت است و با اخم پدرش سر جای خود می‌نشیند، پیامی منتقل شده است که در آن کلمه‌ای وجود نداشته.

وقتی با چشمکی پیامی به دوست خود می‌دهید، هیچ کلمه‌ای گفته نشده اما پیام منتقل شده است. زمانی که با اشاره دست ماشینی را متوقف می‌کنید، کلمه‌ای نمی‌گویید، اما پیام منتقل می‌شود. زمانی که با اشاره سر، چیزی را تایید یا رد می‌کنید، کلمه‌ای گفته نشده اما پیام منتقل شده است.

زبان بدن چیست
زبان بدن چیست
این موارد که بدیهی است، پس چرا صحبت در مورد این موضوع تا این حد جذاب شده و در مورد آن کتابها و کارگاههای مختلف برگزار می‌شود؟ داستان به همین جا ختم نمی‌شود. علاوه بر این پیام‌های بدیهی، در بعضی مواقع پیام‌هایی وجود دارند که به صورت ناخودآگاه ارسال می‌شوند و اگر شما بتوانید گیرنده خوبی باشید، موارد مهمی از آنها استخراج می‌شود.

چرا یادگیری زبان بدن مهم است؟
در کل مفهوم یادگیری زبان بدن، کاربردهای زیادی دارد. در زندگی شخصی، در کسب و کار، در سخنرانی، مدیریت، فروش و … می‌توان از این مفهوم استفاده کرد.

از استفاده‌های اصلی زبان بدن، انتقال پیام‌هایی است که نمی‌خواهید به طور کلامی منتقل کنید و یا فهمیدن نیت واقعی افراد بدون در نظر گرفتن کلام آنها و همچنین اینکه بیان آنها در قالب کلمات مسخره به نظر می‌رسد.

به طور مثال، فروشندگان یاد می‌گیرند که ژست اقتدار داشته باشند و برای ایجاد اعتماد ژست افراد متخصص را بگیرند. حالا تصور کنید فردی در حال راه رفتن مدام به دیگران به صورت کلامی یادآوری کند که من متخصص هستم، من تصمیم گیرنده هستم، من قدرتمند هستم.

آیا این حرفها تاثیری دارد؟ اتفاقا ممکن است برعکس جواب دهد و فرد مقابل به جای اعتماد دوری کند. اما همین عبارات در حالت‌های بدن به خوبی قابل انتقال است.

شما می‌توانید از روی نحوه‌ی ایستادن افراد، زاویه کمر و زاویه گردن آنها به میزان اعتماد به نفس آنها پی ببرید. قطعا این راه بهتری برای انتقال چنین پیام هایی است.

از طرف دیگر می‌توان از این ابزار برای شناسایی رفتارهای غیر کلامی ناخودآگاه در تشخیص دروغ و مذاکرات استفاده کرد. می‌توان با تحلیل گفته ها و مطابقت آنها با حالت‌های مختلف بدن، به نیات پنهان افراد، دروغ‌ها و موارد دیگر پی برد.

بهترین راه آموزش زبان بدن چیست؟
بهترین راه برای شناسایی و آموزش زبان بدن، یادگیری حالات مختلف بدن، دلیل بروز این حالت‌ها و مهم‌تر از این موارد چرایی این حالت‌هاست. باید با ساختار مغز و نحوه‌ی فراخوانی حالت‌های مختلف آشنا شوید و از این طریق تشخیص دهید که چطور می‌توان به نیات دیگران پی برد.

وقتی به علت بروز رفتارهای افراد پی می‌برید، قضاوت‌های دقیق‌تری دارید. وگرنه با یک تحلیل اشتباه یک قضاوت اشتباه انجام می‌دهید. اشتباهات زیادی ممکن است، در اثر یادگیری ناقص زبان بدن ایجاد شود. باید یاد بگیرید، زبان بدن را به صورت یکپارچه و به شکل دسته‎‌ای از حالات، که به صورت هماهنگ با هم تشکیل می‌شوند تحلیل کنید.

خب چه می‌شود اگر چنین کاری نکنیم؟ مگر چه ایرادی دارد با مواردی که به صورت پراکنده یاد گرفته‌ایم، رفتار دیگران را تحلیل کنیم؟

اشتباهات در خواندن زبان بدن :
فرض کنید که شما به تازگی یک مقاله زبان بدن مطالعه کرده‌اید که اطلاعات بسیار مفید و کاربردی زیادی را به شما آموزش داده است. حالات مختلف و ریز رفتارهایی را آموزش دیده‌اید که پرده از رفتار افراد بردارید.

به طور اتفاقی روز بعد مطالعه این مقاله، کیف پول خود را گم می‌کنید و به خاطر می‌آورید که آخرین بار در دفتر کار همراهتان بوده است. اما وقتی دفتر را چک می‌کنید، اثری از آن نیست.

فکر می‌کنید شاید با استفاده از زبان بدن بتوانید تشخیص دهید که آیا مسئول نظافت دفتر نقشی در این گم شدن داشته یا نه؟ او را به اتاقتان دعوت می‌کنید و موضوع را بازگو می‌کنید، برای اینکه بتوانید از روی علامت‌های بدن تشخیص دهید که او کیف شما را برداشته است.

وقتی موضوع را متوجه می‌شود، دست و پایش به لرزه می‌افتد، صورتش سرخ می‌شود، احساس استرس شدید دارد و مدام به بیرون از اتاق نگاه می‌کند. جهت گیری پاهای او نیز به سمت در خروجی است. بر اساس این موارد چه نتیجه ای می‌گیرید؟

اگر بخواهید به همان مقاله زبان بدن بسنده کنید، احتمالا فرد بیچاره را اخراج می‌کنید و به او تهمت دزدی می‌زنید. تا زمانی که در داشبورد ماشینتان کیف پولتان را پیدا می‌کنید و حالا باید به دنبال راهی باشید که اشتباه خود را جبران کنید. بعد متوجه می‌شوید تمام آن حالتهای زبان بدن به دلیل این بوده که مستخدم شما نگران این موضوع بوده که نکند شما فکر کنید او دزدی کرده باشد.

حالا شما بگویید، می‌شود با خواندن یک مقاله زبان بدن به نتیجه رسید؟
با خواندن یک مقاله و آشنایی با حالت‌های مختلف بدن نباید افراد را قضاوت کنید. زبان بدن به مشاهده‌ی بسیار دقیق تری احتیاج دارد. باید حالات مختلف را بشناسید. دلایل پشت هر کدام را شناسایی کنید. چند مرحله بسیار مهم را طی کنید. تا نهایتا بتوانید به یک قضاوت بهتر برسید.

باید علت پشت هر رفتار را شناسایی کنید و بر اساس تطابق همه‌ی این موارد تصمیم گیری کنید. آیا زبان بدن قابل اعتماد است؟ اگر بدانید ریشه زبان بدن چیست، به سادگی می‌توانید تشخیص دهید که آیا می‌توانید به آن اعتماد کنید یا خیر. اولین موضوع در شناسایی زبان بدن، آشنایی با ساختار مغز است.

ساختار مغز
در این مقاله نمی‌خواهم وارد جزئیات بشوم. تنها موارد ضروری را بیان می کنم. در سال ۱۹۵۲ آقای پل مکلین مغر انسان را به سه بخش متشکل از ساقه ، مغز پستاندار و مغز جدید تقسیم بندی کرد.

سیستم اعضا و جوارح یا مغز پستاندار بیشترین نقش در بروز رفتارهای غیرکلامی ما را داراست. این قسمت از مغز به صورت ناخودآگاه عمل می‌کند و همواره در حال فعالیت است. این فرضیه سنگ بنای تمام ارتباطات غیرکلامی است.

هیچ رفتاری وجود ندارد که شما انجام دهید و این قسمت از مغز بر آن کنترل نداشته باشد (بجز برخی واکنش های غیرارادی ماهیچه‌ها) چون زبان بدن بر این قسمت استوار است، می‌توان به طور کامل به آن اعتماد کرد.

خواندن و تشخیص زبان بدن یک دستور‌العمل ساده اما ظریف دارد که باید برای تشخیص دقیق ز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *