تنفس

?>

پزشکیتوانیتوتنفس درمانی7 ماه پیش0219
نظر بسیاری از متخصصان برای درمان مشکلاتی نظیر استرس و اضطراب، بهره بردن از راه‌هایی مثل تنفس درمانی است.

اصولا در طول یک روز و با انجام فعالیت‌های مختلف، نوع و میزان تنفس انسان تغییر خواهد کرد. بنابراین میزان تنفس به هنگام راه رفتن با میزان تنفس به هنگام دویدن بسیار متفاوت خواهد بود. به صورت کلی دو نوع تنفس وجود دارد که در این مقاله که به دست سایت توانیتو گردآوری شده است به تفصیل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

سایت توانیتو با دارا بودنِ مقالات متعدد در زمینه‌های کمک به افراد دارای معلولیت، مشکلات روان‌شناختی، مسائل پزشکی، و با داشتن قابلیت‌های متنوع و بی‌ شمار دیگر ازجمله ارائه خدمات درمانی، پزشکی و آموزشی به شما در داشتن زندگی سالم کمک خواهد کرد.

انواع تنفس

به صورت کلی دو نوع تنفس وجود دارد:

تنفس سینه‌ای
تنفس شکمی
تنفس سینه‌ای

سریع‌ترین راه در جذب اکسیژن، تنفس سینه‌ای‌ست. اگر ورزش‌های سنگین انجام دهید، هیجان داشته باشید و یا ترس و اضطراب به شما چیره شود، تنفس سینه‌ای به کمکتان خواهد آمد. در طی اتفاقات فوق‌الذکر ماهیچه‌های موجود در دنده‌ها جمع شده و سینه را مجبور می‌کنند که با بالا و پایین رفتن، اکسیژن را با سرعتی زیاد به قسمت بالاییِ سینه برساند.

ضرر این اتفاق این است که اگر این امر زیاد به طول انجامد، به صورت الگویی مداوم در تنفس شما تبدیل خواهد شد و با تولید استرسی دائمی به شما آسیب خواهد رساند. در عین حال اگر تنفس به صورت زیاد و دور از حد نیاز اتفاق افتد، با وجود تغییرات متابولیکی در بدن و نیز خروج زیاد کربن دی اکسید، ممکن است غش اتفاق بیافتد.

تنفس شکمی

با وجود ضرری که تنفس سینه‌ای ممکن است به همراه داشته باشد، باید چه کرد؟

پاسخ روشن است. استفاده از تکنیک‌های تنفس شکمی.

تنفس شکمی تاثیرگذاریِ بسیار بیشتری نسبت به تنفس سینه‌ای داشته و حتی کمک می‌کند به آرامش برسید.

در این روش برخلافِ استفاده از ماهیچه‌ها در دنده، دیافراگم به صورتی آرام و کاملا موزون منقبض خواهد شد.

دیافراگم چیست؟

پرده‌ای در بدن که از عضله‌های ارادی تشکیل شده و شکم و قفسه سینه را از هم مجزا می‌نماید.

در تنفس شکمی طی انجام عملیات دم، فضا در محدوده سینه با جمع و باز شدن دیافراگم افزایش خواهد یافت و اکسیژن به داخل شش‌ها کشیده خواهد شد. در این حالت شش‌ها در بدن به صورتی کاملا پهن در خواهند آمد و حرکتشان به سمت پایین خواهد بود و این باعث می‌شود تا اعضای شکم از طریق دیافراگم ماساژ داده شوند.

در زمان بازدم اگر دراز بکشید به سهولت خواهید توانست حرکت کردن دیافراگمتان را احساس کنید زیرا دیافراگم به آرامی به قسمت بالای سینه‌تان حرکت خواهد نمود.

شاید این سوال برایتان پیش آید که تنفس دیافراگمی یا همان تنفس شکمی چگونه می‌تواند راه گریزی برای عصبانیت یا خستگی در بدن باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانید که این نوع از تنفس قادر است اکسیژن بسیار بیشتری را جهت متابولیسم بدن فراهم نموده و از تولید اسید لاکتیک و کربن دی اکسید در خون جلوگیری به عمل آورد.

بدن هر فرد جهت مقابله نمودن با انواع استرس‌ها سازش پیدا خواهد کرد. در زمان به وقوع پیوستن این جور احساسات نظیر انواع هیجان، تنفس سینه‌ای به گونه‌ای نامرتب انجام خواهد شد و ماهیچه‌ها در بدن شما به اصطلاح سخت می‌گردند.

از طرف دیگر در زندگی بسیاری از افراد مشکلاتی که باعث تولیدِ اضطراب مداوم است وجود دارد. برای مثال زندگی‌های زناشوییِ پُر مشکل، طلاقِ والدین و مشاغل طاقت‌فرسا. وجود هیجانات در این موارد که به صورت دائمی در زندگی وجود دارند باعث ایجاد بیماری‌هایی نظیر فشار خون، مشکلات قلبی، سر دردهای مزمن و… خواهند شد که ممکن است سلامت و جان افراد را به خطر اندازد.

تاثیرگذارترین راهی که برای مقابله با چنین بیماری‌هایی وجود دارد این است که در تلاش باشید تا برای خویش آرامش تولید کنید. بهترین و کم هزینه‌ترین روش برای این کار، تمرینِ تنفس دیافراگمی ست که به ماهیچه‌هایتان آرامش داده و برایتان آسودگی خیال به ارمغان خواهد آورد. در این حالت فشار کمتری به اعضای بدنتان وارد می‌آید و فشار خون کاهش خواهد یافت.

با تنفس‌درمانی به شیوه دیافراگمی قادر خواهید بود خواب راحتی داشته باشید، مهارت‌های نوین را ساده‌تر بیاموزید، با محیط اطراف و مشکلات موجود در آن سازگارتر شوید و در نهایت زندگی سالم‌تری داشته باشید.

چگونگی تنفس‌درمانی

برای تنفس‌درمانی نیاز به تمرین و تکرار دارید. زیرا ممکن است شیوه‌های انجام تنفس‌درمانی را در مواقع نیاز از یاد ببرید و مجددا به تنفس سینه‌ای روی بیاورید. بنابراین زمانی که از زمان و حوصله مناسب برخوردار هستید شروع به تمرین این شیوه نمایید تا این اصول ملکه ذهنتان شود.

شایسته است ابتدا تمرین‌هایتان را در یک اتاق آرام، ساکت و جایی که در آن احساس آرامش بیشتری دارید انجام دهید.

در ابتدا اجازه دهید تا هم سر و هم گردن‌تان در یک راستا قرار بگیرند. چشم‌هایتان را بسته نگه دارید، یک دست را به صورت آرام روی شکم خود بکشید تا متوجه حرکت دیافراگمتان شده و آرام تنفس کنید. به تنفس خود فکر کنید و آن را به صورت منظم درآورید. اگر افکار منفی به سمت شما حمله‌ور شد، آن‌ها را به آرامی از خود دور کرده و فقط به تنفس بیاندیشید. نفس‌ خود را برای مدت کوتاهی نگه داشته و به گونه‌ای آن را از بدنتان خارج کنید که گویی بدنتان خالی خواهد شد. مدتی درنگ کرده و دوباره این کار را تکرار کنید.

در این روش حتی می‌توانید چند کتاب روی سینه و شکمتان قرار دهید تا بهتر بتوانید آن را درک کنید. در تنفس شکمی، شکم درگیرِ عملیات تنفس شده در حالی که قفسه سینه‌تان ثابت باقی خوهد ماند. برای انجام این نوع تنفس صبور باشید و تمرین کنید. این نوع از تنفس را به سهولت می‌توانید به هنگام خواب کودکان و خیره شدن به شکم آن‌ها نظاره کنید زیرا کودکان به سادگی از عهده این کار برآمده و همواره از شکمشان برای تنفس کمک می‌گیرند. پس تنفس شکمیِ صحیح زمانی اتفاق می‌افتد که شکم بالا و پایین رود نه قفسه سینه‌.

فرجام این که

با کمک گرفتن از تنفس‌درمانی قادر خواهید بود بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها را از خود دور کنید. تنفس‌درمانی به کاهش استرس، کاهش فشار خون، زایمان‌های طبیعی و کسب آرامشِ بیشتر کمک می‌کند. از این نوع تنفس غافل نشده و برای انجام آن تمرین کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *