تمریناتی برای بداهه گویی

امروزه در بین ما انسان‌ها و در دنیای امروز ما نحوه سخن گفتن می‌تواند تاثیرات بسزایی در زندگی داشته باشد و حتی برخی از این کار نان می‌خورند! یکی از شیوه‌های سخنرانی ، صحبت کردن بصورت بداهه است که هرکسی قدرت و توانایی انجام آن را ندارد و در اینجا قصد داریم به بررسی راهکار‌ها و استراتژی‌هایی در جهت کسب مهارت در بداهه صحبت کردن بپردازیم.+

منظور از سخنرانی فی البداهه چیست؟
یکی از تجربه‌های احتمالاً ترسناکی که هر فرد در زندگی می‌تواند با آن رو به رو شود، تجربه ارائه یک سخنرانی فی البداهه و بدون آگاهی است. گاهی اوقات ارائه یک سخنرانی بداهه واقعاً اجتناب‌ناپذیر است و هیچ راه گریزی وجود ندارد.
برای مثال ممکن است در یک جلسه مهم کاری نشسته باشید و از شما به‌عنوان مسئول یک بخش دعوت شود تا دقایقی در رابطه با حوزه فعالیت خود به سخنرانی بپردازید؛ و یا حتی ممکن است شما در حال ایراد کردن یک سخنرانی از پیش تعیین‌شده باشید که یکی از حضار سؤالی غیرقابل پیش‌بینی و خارج از انتظار را مطرح کند و شما به‌ ناچار به‌صورت فی البداهه باید پاسخ گوی پرسش فرد باشید؛ و یا مثال دیگری که برای سخنرانی بداهه می توان ارائه کرد، زمانی است که در میان جمعی از دوستان خود هستید و از شما درخواست می شود خاطره‌ای تعریف کنید.

تمامی موقعیت‌هایی که در مثال‌های فوق مطرح شد، شرایطی هستند که هیچ‌گونه اطلاع و آمادگی قبلی برای صحبت کردن و ایراد سخنرانی ندارید، پس نیازمند مهارتی هستید که بتوانید در لحظه با کنترل استرس و تمرکز افکار خود را جمع‌بندی کنید تا سخنرانی قابل قبولی را ارائه دهید و این مهارت چیزی جز مهارت بداهه‌گویی نیست.

ممکن است بگویید: «اگر سخنرانی‌ام را به‌اندازه کافی تمرین کرده باشم کارم به‌خوبی پیش می‌رود. اما اگر در موقعیتی که انتظار ندارم از من خواسته شود برای جمعی صحبت کنم نمی‌توانم»؛ اما بهتر است بدانید که توانایی جمع‌بندی افکار و صحبت کردن به‌صورت لحظه‌ای، مهم‌تر از توانایی ایراد کردن سخنرانی بعد از آماده‌سازی طولانی است؛

زیرا همه ما در زندگی روزمره ممکن است با موقعیت‌هایی که ذکر شد، مواجه شویم و در آن زمان نیازمند استفاده از مهارت بداهه گویی هستیم و اگر بتوانیم این مهارت را ارتقاء ببخشیم، بدون شک می توانیم سخنرانیِ خوبی داشته باشیم.

سخنرانی‌های فی البداهه معمولاً غیر تخصصی هستند؛ زیرا دور از انتظار است که از شما درخواست شود در حوزه‌ای بسیار تخصصی بدون آمادگی قبلی سخنرانی کنید. برای مثال کسی از شما درخواست نمی کند راجع به تعداد معاملات بورس چین در یک دهه اخیر به‌صورت فی البداهه سخنرانی کنید!

ولی اگر از افراد مطلع از بازار و معامله‌گری حرفه‌ای باشید، ممکن است از شما بخواهند توضیح مختصری در ارتباط با بورس ارائه دهید. همچنین از جایی که عموماً محور اصلی هیچ همایش و جلسه ای سخنرانی بداهه نیست زمان اندکی به آن اختصاص داده می‌شود.

تمامی این ویژگی ها در اکثر سخنرانی های بداهه مشترک هستند و به شما کمک می کنند که کار راحت‌تری پیش رو داشته باشید.
همان‌طور که اشاره شده بداهه گویی یک مهارت است و مهارت‌ها توانایی هایی هستند که با آموزش و تمرین مداوم پرورش می یابند و رشد می‌کنند؛ پس هرکسی که از درجه هوشی معمولی برخوردار باشد، می تواند سخنرانی بداهه قابل قبولی ارائه دهد.
شما با چند شیوه می‌توانید توانایی‌تان در فصیح صحبت کردن، آن‌هم زمانی که به‌طور ناگهانی از شما می خواهند چند کلمه سخن بگویید را تقویت کنید.

چه طور میتوانیم در بداهه حرف زدن مهارت پیدا کنیم؟

اصلاح نگرش

چه کسی گفته که بداهه حرف زدن حتما چیز ترسناکی است؟ بی‌برنامه صحبت کردن می‌تواند خیلی هم مفرح باشد! نگرش شما به هر کار بر کیفیت عملکردتان در آن تأثیر عظیمی دارد و داشتن پیش‌فرض مثبت، اساس موفقیت است.
اول از همه سعی کنید به کمک تفکر مثبت، به موقعیت به عنوان فرصتی نگاه کنید که در آن می‌توانید مهارت و تخصص‌تان را با دیگران سهیم شوید، اعتباری برای خودتان کسب کنید و به دیگران کمکی کرده باشید.
قدم بعدی این است که یک لحظه بایستید و موفقیت را در ذهن‌تان تجسم کنید. تصور کنید سخنرانی را به پایان رسانده‌اید، همه دارند برای‌تان دست می‌زنند و لبخند بر لب‌شان است. خیلی خوشحالید، چون سخنرانی را عالی پیش برده‌اید و به همه افراد حاضر کمک کرده‌اید. حس خوبی است نه؟

سرانجام اینکه از تصدیق‌های مثبت استفاده کنید تا روحیه‌تان بهتر شده و اعتمادبه‌نفس بگیرید. جملاتی مثل جملات زیر می‌توانند خوب باشند:
«این آدم‌ها واقعا به شنیدن حرف‌هایم علاقه‌مندند»
«این قضیه در مورد من نیست، در مورد اوناست»
«فقط باید با یه سری آدم حرف بزنم، مسئله انقدرم بزرگ نیست!»
«وقتی شروع کنم به حرف زدن، آروم و ریلکس می‌شم»
«همه اینا دوست دارن که من کارمو خوب انجام بدم»
«تخصص من برای این افراد مفید خواهد بود»
فکر کنید و تصدیق‌های بامعنی و مثبتی بیابید که مخصوص خودتان باشند. قبل از آغاز سخنرانی، این جملات را با خودتان تکرار کنید.

آمادگی زمان صرف کنید

مهم نیست چقدر وقت داشته باشید؛ خیلی مهم است که کمی فکر کنید تا ببینید مخاطبان‌تان از شما انتظار دارند در مورد چه موضوعی حرف بزنید؟
اگر در جلسه‌ای کسی از شما خواست صحبت کنید، اول به شنونده‌های تان بیندیشید.
چرا اینجا جمع شده‌اند؟ به یادگیری چه چیز‌هایی نیاز دارند؟ چرا از شما خواسته شده تا حرف بزنید؟ چه کار ارزشمندی در این موقعیت می‌توانید انجام بدهید؟

اگر وقت کافی دارید، خلاصه‌ اولیه‌ای از رئوس مطالب آماده کنید. برای این کار می‌توانید از تکنیک PREP استفاده کنید.
این کلمه از حروف اول چهار کلمه تشکیل شده که چهار مرحله‌ زیر را نشان می‌دهد:
نکته (Point) – حرف اصلی‌تان را واضح و مشخص در مقدمه بگویید.
استدلال (Reason) – دلیل‌تان برای این نکته‌ی اصلی چیست؟ عقاید خودتان، پژوهش‌ها، آمار‌ها و هر داده‌ی دیگری که به اعتبار مطلب اضافه کند را ذکر کنید.
مثال (Example) – در اثبات حرف‌تان مثالی بیاورید.
نکته (Point) – نکته‌ی اصلی را یک بار دیگر بیان کنید. سعی کنید نتیجه را به مقدمه ربط بدهید.

اگر ترجیح می‌دهید به جای PREP، یک کلمه‌ی فارسی به یاد بسپارید، می‌توانید حروف اول مراحل بالا را ترکیب کرده و از کلمه اختصاری «نامن» استفاده کنید.
سعی کنید همیشه برای بداهه حرف زدن آماده باشید. همیشه یک کاغذ و قلم کنارتان باشد تا بتوانید یادداشت بردارید و برای حرف‌های تان یک برنامه‌ریزی سریع بکنید. هنگام حرف زدن هم تکنیک PREP را به خاطر داشته باشید تا حرف‌های اصلی که می‌خواهید بزنید یادتان بماند.

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

https://t.m/BayaneNaab

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *