تفاوت گوش دادن و شنیدن

تصویر از admin1 admin1آخرین بروزرسانی: آبان 20, 1399 خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد

تفاوت گوش دادن و شنیدن آیا برای اینکه مطلبی بیاموزید، راهی بهتر از تمرکز، توجه کامل به مطلب، تجزیــــه و تحلیــل اطلاعات دریافتی و درک آگاهانه از محتوای آن سراغ دارید؟ یکی از این روش هایی که تمــــام این قواعد را در اختیار شما قرار می دهد تا سطح یادگیری تان را افزایش دهید، گوش دادن موثر و فعال است. توجه داشته باشید که ما از فرایند گوش دادن سخن می گوییم و نه شنیدن.

دو مقوله شنیدن و گوش دادن ، تفاوت هایی اساسی با هم دارند. در این مقاله نخست به بررسی دقیق این تفاوت ها و سپس به تاثیر گوش دادن در یادگیری خواهیم پرداخت.

9 تفاوت گوش دادن و شنیدن کدامند؟
در ادامه به این موارد می پردازیم:

شنیدن ، عملی کاملا فیزیکی است
امواج صوتی توسط ارتعاشات هوا ایجاد شده و پس از ایجاد تغییراتی بر روی آنها، سیگنال های الکتریکی به مغز رسیده و ما صداها را می شنویم. در واقع شنیدن، فقط به معنای درک صداهای پیرامون ماست؛ حال آنکه گوش دادن به توانایی تجزیـــه و تحلیــل اطلاعاتی گفته می شود گه ما از طریق حس شنوایی آنها را می شنویم.

عمل شنیدن به وسیله عضوی از بدن به نام گوش انجام می گردد
ولی مکانیزم گوش دادن توســط مغزمان صورت می پذیرد. این مغز ماست که عمل پردازش اطلاعات شنیده شده را به عهده دارد.

شنیدن فرایندی دائمی و همیشگی است
یعنی ما همواره در طول زندگی، مشغول شنیــــدن هستیم. ولی گوش دادن، عملی موقتی است. یعنی ما تنها زمانی که با دقت و توجه تمام، به قصد کسب اطلاعات به صدایی خاص گوش می سپاریم، در حال گوش دادن هستیم.

شنیدن فرایندی جسمانی است
به وسیله عضوی مشخص (گوش) انجام میپذیرد، حال آنـکه گوش دادن ماهیتی کاملا روانی داشته و مستقیما به عملکرد مغزمان بستگی دارد.

شنیدن یک فرایند غیر فعال است
برای انجام این عمل، نیاز به فعل و انفعال خاصی نیســت، بلکه ما همواره و به صورت کاملا طبیعی مشغول شنیدن صداهای اطراف خود هستیم. در حالی که گوش دادن، کنشی کاملا فعال است. یعنی هنگامی که قصد گوش دادن به حرف های فرد دیگری را داشته باشیم، نیازمند به کارگیری حواس مختلف بدنمان هستیم. مجموعه اقداماتی که ما هنگــــام گوش دادن انجام می دهیم، اعم از تماس چشمی،‌ لبخند زدن، تکان دادن سر و تغییر حالات بدن، همگی نشانه فعال بودن این فرایند هستند.

حتما بخوانید مراحل مصاحبه استخدامی چیست؟
پدیده شنیدن کاملا ذاتی است
یعنی تمام افراد به جز عده ای که از نقص فیزیولوژیک رنج می برند از بدو تولد توانایی شنیدن را دارند، ولی گوش دادن کاملا اکتسابی حاصل میشود. در واقع اگـــــر فردی میخواهد بصورت فعالانه و موثر، به سخنان دیگران گوش فرادهد، میبایست مهارتهــــــای مربوط به آن را از طریق آموزش و البته تمرین فرا بگیرد.

شنیدن به صورت کاملا ناآگاهانه رخ می دهد
یعنی ما بدون اینکه نیازی به برنامه ریزی قبلی داشته باشیم، می توانیم صداهای مختلف را بشنویم ولی برای انجام عمل گوش دادن می بایست برخی کارها را به صورت کاملا آگاهانه و از روی برنامه از پیش تعیین شده انجام دهیم. استفاده از مهارت هایی همچون زبان بدن، طرح سئوال، یادداشت برداری و جمع بندی سخن دیگران و تحسین فرد مقابل اقداماتی نیستند که بصورت اتفاقی و ناآگاهانه صورت پذیرند؛ بلکه در پس هر کدام از آنها، آثاری از شعور و آگاهی دیده می شود.

ما بر روی عمل شنیدن کنترل خاصی نداریم
این عمل اتوماتیک وار و بدون نظارت ما صــورت می پذیرد. حال آنکه پدیده گوش دادن فعال، کاملا در کنترل ما بوده و بدون برنامه ریزی و ذهنی و اجرایی کردن آنها محقق نخواهد شد.

شنیدن، نیاز به تمرکز ندارد
بدون توجه کامل، ما می توانیم صدای اطرافمان را بشنویــــم ولی گوش دادن فعال و موثر، بدون تمرکز و دقت نظر فراوان، عملا غیرممکن است.

با توضیحاتی که داده شد به این نتیجه می رسیم که هرگـــز نمی توانیم صرفا بوسیله شنیــــدن، به یادگیری خود کمک قابل توجهی کنیم، بلکه از این طریق تنها اطلاعاتی سطحی را کسب خواهیم نمود. فقط از طریق استفاده از مهارت گوش دادن فعال است که می توانیم سطح یادگیـــری خود را به طرز چشمگیری افزایش دهیم.

در ادامه به تاثیر گوش دادن در یادگیری می پردازیم.

7روش گوش دادن چه تاثیری بر یادگیری دارد؟
این موارد را در ادامه توضیح می دهیم:

برای یاد گیری، درک کنید؛ حفظ نکنید
بارها پیش آمده که درسی را برای شرکت در آزمون مربوطه خوانده و نمره بسیار خوبــی هم در آن آزمون کسب می کنیم. ولی اگر چند روز پس از امتحان، از ما سئوالی درباره آن درس بعمل بیایــد، چیزی را بخاطر نمی آوریم. دلیل این امر روشن است. ما آن در مبحث را صرفا حفظ کرده ایم ولـی درک نکرده ایم. حالا تصور کنید به همایشی رفته ایم و با توجه به علاقه خود به آن موضوع خاص، با تمام وجود به سخنان مطرح شده گوش فراداده ایم. جالب اینجاست اگر چندین سال بعد، درباره موضوع آن همایش، مطلبی از ما پرسیده شود، هنوز چیزهایی را به یاد می آوریم. عامل وقوع این دو رخداد کاملا واضح است: تفاوت بین دو فرایند شنیدن و گوش دادن. از آنجا که ما در آن همایـش، تمام جوانب گوش دادن فعال را رعایت کرده و آگاهانه و با تمرکز کامل و از روی انتخاب، با کمـال دقت به سخنان مطرح شده به صورت فعالانه گوش فراداده ایم، مسائل بازگو شده در ذهن ما نقش بسته و تا مدت ها آنها را بخاطر خواهیم داشت.

حتما بخوانید مهم ترین مهارت های ارتباطی
گوش دادن، سطح یادگیری را افزایش می دهد
وقتی بطور کامل و دقیق به مطالب ارائه شده گوش گنیم، به طور قطع قادر به درک اطلاعات بیشتر و وسیع تری خواهیم بود و به راحتی می توانیم ارتباط بین مطالب را شناسایی کرده و سطح یادگیری خود را ارتقا دهیم. اگر ما صرفا شنونده باشیم، ارتبــــاط بین دروس و عناویـــن ارائه شده را درک نمی کنیم و این موضوع باعث خواهد شد، میزان یادگیری بسیــــار ناچیز بوده و ما را هــــر روز با مشکلات بیشتری روبرو خواهد ساخت.

از طریق گوش دادن، موفق به خلق ایده های جدید خواهید شد
هنگامی که در جلسات گفتگو، همایش ها یا حتی کلاس های درسی با تمام توجه و دقت خود، به گفته های افراد توانمند گوش فرا دهیم، با دریایی از اطلاعات و ایده های جدید مواجه خواهیم شد. اگـر صرفا شنونده باشیم براحتی از کنار این منابع اطلاعات ارزشمند گذر کرده و هیچ دستاوردی به دست نخواهیم آورد. اما کسی که خوب گوش می کند، شکارچی توانمندی است. او ایده ها و راه کارهــا را به خوبی درک کرده و پس از تحلیل و پردازش اطلاعات دریافتی، ایده های فوق العاده ای را خلـــق کرده و به موفقیت های بزرگ و ارزشمندی دست خواهد یافت.

گوش دادن، موجب تقویت گفتار و فن بیان میشود
وقتی یک سخنران، قواعد فن بیان را بخوبی در کلامش رعایت می کند و قادر است از طریق تسلــط به سخنوری و مهارت گفتاری، به راحتی مطالب مدنظرش را به شما انتقال دهد، فقط کافی است شما با گوش دادن موثر، این مهارت ها را بیاموزید. بدین ترتیب شما به سادگی ارتباط کلمـات را درک کرده، با معنای صحیح واژگان آشنا شده و مهارت های گفتاری را خواهید آموخت. توجه و تمرکــــز در این حوزه، به مرور از شما سخنوری توانمند خواهد ساخت.

گوش دادن فعال، باعث برقراری ارتباط موثر با طرف مقابل شده و اشتیاق او را افزایش میدهد
تصور کنید تمام افراد حاضر در یک کلاس و یا همایش با مهارت گوش دادن فعال آشنـــــا بوده و اصول آن را رعایت نمایند. اگر شمــــا سخنران یا مدرس این افراد بودید چه حسی پیدا می کردید؟ قطعا تحقق این امر، سخنران را مجاب می سازد که مخاطبان، با کمال دقت و تمرکز و البته احترام به سخنانش گوش فرا می دهند. پس او نیز با اشتیاق و انگیزه مضاعف، در انتقال اطلاعات بیشتـر و صدالبته کاربردی تر به آنان خواهـــد کوشید. نتیجه اصلی این اتفاق، چیزی جز افزایش سطـــح یادگیری مخاطبان نخواهد بود.

حتما بخوانید ترفند های روان شناسی برای موفقیت در مصاحبه شغلی
گوش دادن، ایجاد سئوال می کند و سئوال بیشتر یعنی یادگیری بیشتر
هنگامی که ما به مطالب ارائه شده با دقت و تمرکز لازم گوش می دهیم سئوالات بسیاری در ذهنمان شکل می گیرد. البته سئوالاتی مرتبط و ارزشمند. طرح این سئوالات، توضیحات بیشتر سخنران یا مدرس را به دنبال دارد و باعث می شود بسیاری از مطالبی که فراموش شده بود یا سخنران نیازی به مطرح کردن آن نمی دهید، مطرح شده و منابع اطلاعاتی ارزشمندی را در اختیـار ما قرار دهد. پس گوش کنید، بپرسید و بیاموزید.

گوش دادن، تمرکز و دقت را افزایش داده و یادگیری را بهبود می بخشد
وقتی که ما به گوش دادن فعال و موثر عادت می کنیم، به این توانمندی دست پیدا می یابیم که تمـام دقت و توجه خود را بر روی منابع اطلاعاتی متمرکز کنیم. همین تمرکز، شاه کلید یادگیری بیشتر است. وقتی به این درجه از مهارت برسیم که تمام مسائل جانبی را کنار گذاشته و روی موضــــوع اصلی، دقت نظر داشته باشیم مطالب بیشتری را جذب و درک کرده و سطح یادگیری خود را ارتقا خواهیم داد.

شاید گوش دادن، در نگاه اول فرایندی ساده و بی اهمیت جلوه کند.ولی کافی است مهارت های گوش دادن را فراگرفته و آنها را در خود تقویت نمایید.آن گاه از سرعت پیشرفت خود در حوزه یادگیـری، حیرت زده خواهید شد.گوش دادن فعال، مهارتی تعیین کننده است. آن را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *