تفاوت هوش هیجانی (EQ) و بهره هوشی (IQ) در چیست ؟

?>

تفاوت هوش هیجانی (EQ) و بهره هوشی (IQ) در چیست ؟
تصویر از مریم ابوطالبی مریم ابوطالبیآخرین بروزرسانی: شهریور 28, 1399 خواندن این مطلب 3 دقیقه زمان میبرد

این سوالی روشن و مشخص است که می توانیم از خود بپرسیم .آیا ما سعی داریم آن چه را که مفهوم بازاری دارد ؛ به شما عرضه کنیم؟!

آیا ما همان مفاهیم قدیمی را آراسته ایم و با عنوانی جدید آن را مطرح می کنیم ؟ زندگی کنونی با گذشته متفاوت است و اکنون مردم بیشتر در زمینه های روانی؛ آگاهی تقریبا خوبی دارند؛ در عصر حاضر نسبت به گذشته ؛ خیلی بیشتر درباره ی هیجانات صحبت می کنیم. انسان ها در گذشته آموخته بودند که در رویارویی با مشکلات « خم به ابرو » نیاورند یا همیشه گفته می شد که « بر خودت مسلط باش و به کارت ادامه بده» ؛ اما امروزه نسبت به مشکلات هیجانی افراد؛ رویکرد ملایم تر وجود دارد و یکدیگر را تشویق می کنیم تا احساساتمان را ابراز کنیم. ما امروزه ؛ از نقش هیجانات در زندگی مان و تصمیم هایی که بر اساس هیجانات می گیریم بیشتر آگاهی داریم . در این روزگار؛ هنگامی که شخصی از هیجانات منفی مانند افسردگی رنج می برد ؛ با او احساس همدردی بیشتری می کنند؛ هم چنین مانند یک بیمار با او برخورد می شود که نمی تواند در محیط کار و اجتماع حضور داشته باشد و وجود خود را ابراز کند؛ ولی امروزه ؛ افسردگی نیز مانند پای شکسته ؛ یک بیماری قابل درمان است. در گذشته ؛ کسی که به نوعی ؛ گرفتار رخوت روحی یا افسردگی می شد و نمی توانست با زندگی کنار بیاید؛ آن حالت او را ساختگی فرض می کردند و اهمیتی به آن نمی دادند؛ در حالی که امروزه به عنوان علتی معتبر برای عدم حضور در کار و اجتماع در نظر می گیرند. این تغییر دیدگاه و نگرش را مدیون مفهوم « هوش هیجانی » هستیم.

درس پیشنهادی : چطور شخصیت جذاب و کاریزماتیکی داشته باشیم ؟ دوره شخصیت کاریزما

فرق بین هوش هیجانی و ضریب هوشی فرق بین آی کیو و ای کیو IQ و EQ
سوالی که می توانیم اینجا مطرح سازیم این است:

حتما بخوانید تاثیر ظاهر و پوشش مناسب در مصاحبه کاری و استخدام
آیا هوش هیجانی EQ با بهره هوشی یا همان IQ تفاوت دارد؟!
از آن جهت که با مفهوم هوشبهر( ضریب هوشی ) ، بهره هوشی یا آی کیو آشنا هستیم و با مفهوم هوش هیجانی هم آشنا شده ایم ؛ می توانیم تفاوت میان این دو هوش را درک کنیم! ( از واژه هوشبهر استفاده می کنیم، چون در توانا قصد داریم دائما ذهن شما را با کلمات و مفاهیم جدید و چالش برانگیز تحریک کنیم، این به یادگیری بیشترتان کمک می کند ) آزمون های هوشبهر یا آی کیو ؛ حدود صد سال پیش ابداع شدند تا توانایی های هوش اشخاص را ارزیابی کنند.

هوش در این مفهوم به معنای زیر است:
-توانایی استدلال منطقی
-توانایی استدلال تحلیلی

-توانایی و مهارت های زبانی

-تشخیص فضایی

آزمون های هوشبهر ( ضریب هوشی ) می توانند مشخص کنند که مغز انسان برای یادگیری ؛ حفظ و یادآوری اطلاعات عینی چه مقدار رشد یافته است و توانایی های افراد را در راستای استدلال درست کلامی ؛ ریاضی ؛ حل مسئله گ تفکر انتزاعی و تحلیلی می سنجد. در نتیجه ؛ هنگامی که نمره ی هوشی فرد بالا است؛ به معنای نمره ی متوسط حدود صد است؛ این احتمال وجود دارد که از نظر تحصیلی ؛ پیشرفت شغلی و به طور کلی در زندگی موفق باشد.

*نکته ی مهم این جاست که آزمون هوش برای مدت طولانی ؛ معیار اصلی سنجش موفقیت های انسان ها در زندگی به شمار می آمد ؛ اما این آزمون نمی تواند توانایی اشخاص را برای لذت بردن از زندگی ؛ احساس رضایت ؛ خشنودی و توانایی آن ها در استفاده از مهارت های زندگی را بسنجد.به همین خاطر در قرن بیست و یکم ؛ معیار جدیدی برای سنجش موفقیت در زندگی و احساس توان بخشی و رضایت با نام « هوش هیجانی » به وجود آمد.

درس پیشنهادی : واکنش ستیز یا گریز چیست ؟ دوره مدیریت استرس

حتما بخوانید چطور بر استرس مصاحبه شغلی غلبه کنیم ؟
تفاوت هوش هیجانی و بهره هوشی تفاوت EQ و IQ
هوش هیجانی و بهره هوشی متضاد هم نیستند.
هوش هیجانی و بهره هوشی متضاد یکدیگر نیستند ؛ بلکه معمولا مکمل یکدیگرند وفقط تفاوت هایی با هم دارند. بیشتر اوقات افرادی که هوش بالایی دارند که از هوش هیجانی خوبی نیز بهره مند هستند و بر عکس ؛ افرادی که هوش پایینی دارند ؛ هوش هیجانی آن ها نیز پایین است.

هیچ کس نمی گوید ؛ آی کیو معیاری مهم نیست؛ بلکه معیاری مهم در سنجش استدلال منطقی و تحلیل فرد ؛ سرعت و صحت محاسبات ؛ یاد آوری اطلاعات و دقت دیداری و فضایی است. همان طور که گفته شد هوش و هوش هیجانی اغلب مکمل یکدیگرند ؛ البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که ممکن است؛ آی کیو فرد ضعیف باشد ؛ اما در زندگی اش خوش بخت و موفق است. همین جاست که پی می بریم پیشرفت؛ موفقیت و رشد ذهنی مفهومی به مراتب گسترده تر دارد ؛ بنابراین ترکیبی از هوش عقلی و هوش هیجانی است که میزان موفقیت و خوشبختی انسان را در امور جزیی و کلی تعیین می کند.

نکته ای که روش های درمانی رایج و علمی بر روی آن توافق دارند؛ آن است که «هوش هیجانی» اگر اثبات شود ؛ درک انسان را از مفهوم « هوشمند بودن» گسترده می کند!

«ترکیبی از هوش عقلی و هوش هیجانی است که میزان موفقیت و خوشبختی ما را در زندگی تعیین می کند.»

در درس بعد ریشه و منشا عوامل هوش هیجانی را با هم بررسی می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *