تعویق کارها، عاملی که باعث می شود نتایج کارها تباه شود

?>

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
تعویق کارها
اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
تونی جیری (Tony Jeary)، نویسنده شتاب استراتژیک: پیشرفت کردن با سرعت زندگی (Strategic Acceleration: Succeed at the Speed of Life)، به مدت بیش از 20 سال مربی بزرگترین CEO‌های جهان بوده و هست. تونی زندگی و حرفه‌ی خود را در کمک به دیگران برای کشف دیدگاه جدید، تقویت تمرکز بر روی سمت‌وسوها و ایجاد استراتژی‌های اجرایی قدرتمند که بر موفقیت و نتایج خوب تاثیر می گذارد، سرمایه‌گذاری کرده است. می‌توانید از وبسایت او (TonyJeary.com) بازدید کنید.

هرکسی که به دریافت نتایج بهتر علاقه‌مند بوده و خواسته است سازنده‌تر و در نهایت موفق‌تر باشد، باید نگاه منصفانه و صادقانه‌ای به مساله‌ی تعویق و تعلل در کار داشته باشد. بیشتر مردم فکر می‌کنند که تعویق، صرفا به این شکل تعریف می‌شود که کارهایمان را برای مدتی کنار بگذاریم، بدون اینکه هیچ‌گونه مجازاتی در انتظارمان باشد. این تعریف، چهره‌ی مشکل تعویق را خدشه‌دار می کند و نشانگر انکار و عدم پذیرشی است که مردم در مورد آن دارند. صادقانه بگویم، تعویق مانند یک اعتیاد است، زیرا از علائم یک مشکل فکری است و مانند هر اعتیاد دیگری، ترک آن دشوار است! حقیقت این است: هیچ چیز مانند تعویق، نتایج را به حاشیه نمی‌راند، زیرا سازندگی و موفق بودن و به دست آوردن نتایج عالی، مستلزم تکمیل کارها و پروژه‌ها در زمان کم است. بدیهی است که اگر شما بتوانید در زمان کم، کارهای بیشتری انجام دهید، می‌توانید زودتر به نتایج آن دست بیابید.گناه تعویق تا حدودی بر گردن همه‌ی ما هست، و در اینجا دو نوع از آن را ذکر می کنیم:

1. تعویق مثبت: این زمانی است که مغز شما واقعا نیاز به یک زمان “تصویه‌ی ذهنی” دارد تا بتواند افکارتان را گرد هم آورد و دید شفافی از آن کاری که می‌خواهید انجام دهید، به شما ارائه دهد.

2. تعویق منفی: این مورد، عموما بر مبنای چند بهانه‌ی ناموجه و ناپذیرفتنی برای انجام ندادن کاری شکل می‌گیرد، که معمولا نتایج منفی به همراه دارد یا به بیراهه کشیده شدن نتایج کارتان منتهی می‌شود.

از آنجایی که تعویق مثبت می تواند مفید باشد، تعویق منفی چیزی است که شما باید برای موثرتر بودن و پیشروی سریع‌تر، بر آن فائق آیید . تا وقتی که شروع به انجام کاری نکنید، نمی‌توانید چیزی ایجاد کنید. از آنجایی که تعویق منفی جایز نیست، معطل نکنید! سمینار موفقیت فرصتی است برای قدم نهادن در مسیر موفقیت!

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

اگر شما “هیچ” کاری نکنید، این دقیقا نتیجه‌ای خواهد بود که دریافت می‌کنید: “هیچ”

Procrastination. The Results Killer
اگر شما می‌خواهید هرچه زودتر به دستاوردهای مد نظرتان برسید، تعویق منفی نباید هیچ جایگاهی در زندگی یا کارتان داشته باشد. فردی را که به نتایج عالی دست پیدا نمی‌کند به من نشان بدهید، و من به شما کسی را نشان می‌دهم که کارها را پشت گوش می‌اندازد. به هرحال، آن افراد احتمالا در نظر خودشان اینطور نیستند، زیرا دلایل کافی و وافی برای انجام ندادن کارها در زمان حال را برای خودشان دارند. ممکن است برخی از این موارد برای شما آشنا باشد. ممکن است آن‌ها را از افراد دیگر شنیده باشید، یا حتی یک یا چند مورد از آن‌ها را خودتان تجربه کرده باشید. اگر شما این موارد را تجربه کرده‌اید یا همچنان می‌کنید، یا به هر صورتی با آنها برخورد داشته اید، پیشنهاد می کنم به طور جدی به این احتمال فکر کنید که ممکن است مقداری تعویق در زندگی شما جریان داشته باشد. این موارد را در نظر بگیرید:

1. “می‌توانم فردا انجامش دهم”
شاید این محبوب‌ترین و رایج‌ترین جمله‌ای است که برای توجیه تعویق استفاده می‌شود؛ و دلیل محبوبیتش هم این است که فردا به امروز بسیار نزدیک است. صبر کردن تا فردا، به نظر چیز مهمی نمی‌آید؛ صبر کردن فقط برای یک روز دیگر، افراد زیادی را ناراحت نمی‌کند، و مسلما دلایل موجه و خوب زیادی برای توجیه کردن این تاخیر می‌تواند سرهم شود.

2. “من همه مواردی را که برای انجام این کار لازم است ندارم، پس صبر می‌کنم”
این توجیه بسیار معروفی است که به دلیل سستی و تنبلی به کار می‌رود، و عموما بهانه‌ای است که فروشندگان برای اجتناب از برقراری تماس های تلفنی به مشتریان احتمالی می‌آورند. واقعیت این است که برای انجام یک کار، همیشه همه ملزومات مورد نیاز فراهم نیستند اما با وجود این مشکل هم می توانید آن کار را انجام دهید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که با خودتان صادق باشید و به کارهایی که می‌شود در زمان حال و با همین امکانات فعلی انجام داد، فکر کنید؛ و تا زمانی که همه چیز برایتان فراهم شود، صبر نکنید. شاید این اتفاق هرگز نیوفتد.

3. “من نمی‌توانم آن کار را عالی و کامل انجام بدهم، پس فعلا صبر می‌کنم”
اگر این سوال را از خودتان بپرسید، این بهانه ارزش خودش را از دست می دهد: آیا ما اصلا می‌توانیم یک کار را کامل و بی‌نقص انجام دهیم؟ من که اینطور فکر نمی‌کنم. شما درباره‌ی این مورد چه فکر می کنید؟ آیا قبل از اینکه بخواهید اقدام کنید، به این فکر می‌کنید که باید توانایی عالی و بی‌نقص انجام دادن آن کار را داشته باشید؟ اگر چنین دیدگاهی دارید، با یک مشکل بسیار جدی روبرو هستید؛ چون:

نه شما و نه هیچ‌کس دیگر، نمی‌تواند هیچ کاری را کاملا بی‌نقص انجام دهد. بنابراین افراد موفق و برتر هم این گونه هستند!!! پس چگونه نسبت به سایرین برتری یافته اند؟! در سمینار موفقیت پاسخ خود را خواهید گرفت.

سمینار بزرگ موفقیت – استاد احمد محمدی

4. “من الان وقت ندارم”
چرا و چگونه ما این فکر را در سرمان پرورانده‌ایم که باید قبل از کار کردن روی چیزی، آن را تمام کنیم؟ بگذارید یک مثال کتابی برایتان بگویم تا منظورم را بهتر برسانم. یک کتاب غیر تخیلی، مجموعه‌ای از فصل هاست. هر فصل، مجموعه‌ای از ایده‌هایی درباره‌ی یک موضوع مشخص است. هر ایده، دارای چند زیرمجموعه است. وقتی که من یک پروژه‌ی کتاب را شروع می کنم، اگر باور داشته باشم که باید یک کتاب را یک نفس و بدون وقفه بنویسم، موفق به نوشتن چند کتاب می‌شوم؟

پاسخ این است که اگر من به خودم تلقین کنم که این کار ضروری است، هرگز موفق به تمام کردن هیچ کتابی نخواهم شد. رویکرد درست این است که کارها را در حد توانتان، در زمانی که می توانید انجام بدهید.

5. “شخص دیگری بهتر از من این کار را انجام می‌دهد”
این مورد، بهانه‌ای است که عموما کسی آن را به زبان نمی‌آورد و افراد در خلوت خودشان به آن فکر می‌کنند. برخی نویسنده‌ها و روانشناسان می‌گویند که تعویق، ریشه در ترس از موفقیت دارد. من روانشناس نیستم، اما فکر می‌کنم مردم بیش از آنکه از موفقیت بترسند، از شکست وحشت دارند. راستش را بخواهید، افراد عموما نمی‌خواهند بد به نظر برسند و وجهه‌ی ناخوشایندی داشته باشند و معمولا در اینکه خودشان را در موقعیتی قرار بدهند که ممکن است در آن شکست بخورند، تردید می‌کنند.

تعویق، ابزاری است که بسیاری از مردم استفاده می‌کنند، چون از روی جهالت باور دارند که آن‌ها را از رویارویی با شکست نجات می‌دهد. واقعیت درست خلاف این قضیه است و تعویق، عموما شکست را تضمین می‌کند.

تعویق ممکن است خیلی چیزها باشد، اما بیشتر از همه، یک عادت بد است. نقل شده است:

” تکرار، باعث تقویت و مورد تایید قرار گرفتن می‌شود”

راهکارهای مبارزه با تنبلی
استاد احمد محمدی
استاد احمد محمدی
سخنران انگیزشی و مربی توسعه فردی، مدرس و مشاور کسب و کار
پخش‌کننده صوت
00:00
00:00
برای افزایش یا کاهش صدا از کلیدهای بالا و پایین استفاده کنید.
به معنای ساده‌تر، هرچه شما بیشتر کاری را انجام بدهید، برایتان ساده‌تر می‌شود! من معتقدم که افراد، طی یک مدت طولانی تعویق را می‌آموزند، و هرچه بیشتر آن را انجام می‌دهند، برایشان ساده‌تر و عادی‌تر می‌شود. پس اگر نتایج بهتر و موفقیت‌های بزرگتری می‌خواهید، به مساله‌ی تعویق در زندگیتان رسیدگی کنید. همین امروز یک لیست از تمام کارهای ناتمام یا کارهایی که باید انجام بدهید تهیه کنید، چند مورد از آن‌ها قربانی تعویق شده‌اند؟ ممکن است نتیجه‌ی آن، شما را شگفت‌زده کند.

همه ما دلایل مختلفی برای به تعویق انداختن کارهایمان داریم. ولی اول باید تشخیص دهیم این تعویق مثبت است یا منفی و سپس تشخیص دهیم که این دلایل منطقی هستند یا غیرمنطقی. تعدادی از این دلایل و بهانه ها در مقاله فوق آورده شدند و با توجه به آن ها باید دریابیم که این دلایل و بهانه ها چه هستند و چگونه از بهانه ها اجتناب ورزیم.

چه زمانی تعویق جایز است؟
به هنگام تعویق مثبت و صبر چه کارهایی می توانیم انجام دهیم و چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟
یا اینکه از کجا متوجه گردیم که دلایلی که برای خود داریم، بهانه اند و باید به فکر رفع آن ها باشیم؟
در سمینار موفقیت، استاد احمد محمدی، مدرس و مشاور انگیزشی در زمینه ی موفقیت و هدفگذاری، با پاسخ به سؤالات فوق به شما نشان خواهند داد که موانع موفقیت چه هستند و چه چیزهایی سبب شکست می گردند. پیشنهاد می کنم با شرکت در سمینار موفقیت، مانعی بزرگ و متداول به نام بهانه های غیر منطقی و تعویق منفی را از زندگی خود حذف نمایید و به سوی رویاهای خود قدم بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *