تاثیر تصویرسازی ذهنی در تقویت حافظه

تصویر سازی ذهنی و یا تجسم خلاق به عملی می گویند که در آن فرد تصاویری را درون ذهن خود خلق می کند.
همه ما روزانه درون ذهن خود در حال ساختن تصاویر گوناگونی هستیم و تصاویری که ما در ذهن خود می سازیم سرنوشت ما را تعیین می کنند.
افراد شکست خورده در اکثر اوقات تصاویر منفی را به صورت کاملا حرفه در ذهن خود می پرورند و افراد موفق دائم در حال ساختن تصاویر مثبت و الهام بخش در ذهن خود هستند.
جال است بدانید هر تصویری در ذهن تبدیل به عمل می شود و عمل های ما عادات ما را شکل می دهند و این عادات ما هستند که کیفیت زندگی ما را مشخص می کنند. پس مراقب تصاویری که در ذهن خود می سازید باشید.

به یقین هرچیزی در زندگی ما دو بار خلق می شود، اول در ذهن و دوم در واقعیت. ما برای رسیدن به کمال به آموزش تصویر سازی ، به خصوص ساختن تصاویر مثبت نیازمندیم. و بدیهی است تصویر سازی ذهنی در بهبود حافظه هم کمک شایانی به ما میکند.

گام نخست در تقویت حافظه
نخستین گام در تقویت حافظه، تصویر سازی می باشد. یعنی نکاتی که در صدد یادگیری آن هستیم باید به صورت بسته های تصویری در آیند.
فراموش نکنید ظرفیت ذهن ما در به خاطر سپاری تصاویر نا محدود است. حالا باید بدانیم این تصویر سازی باید چه ویژگی های داشته باشد که اطلاعات برای همیشه در ذهن ما بماند:

بهترین پیشنهاد این است که برای به یاد سپاری وبه یاد آوری بهتر است از حواس خود استفاده کنید
بویایی، چشایی،شنوایی،بینایی،لامسه
این جمله که برای تصویر سازی باید از حواس استفاده کنیم به این معنی ست که، تصویری که می سازیم را باید ببینیم، صدایش را بشنویم، لمسش کنیم، آن را بو کنیم و بچشیم.
به عنوان مثال کلمه ای که میخواهیم تصویرش را بسازیم <سیب> است.
ابتدا تصویر یک سیب را درون ذهن مان مجسم می کنیم، سپس بوی آن سیب را استشمام میکنیم و بعد سیب را با دست مان لمس می کنیم و در آخر آن را می چشیم.

به تصاویر و اشیای اطرافتان  جان ببخشید
اولین تمرین تجسم خلاق جان بخشی به تصاویر ساخته شده می باشد. خوب است بدانیم ذهن تصاویر زنده و پویا را بهتر در خود نگه می دارد. سعی کنید به هرتصویر فعالیتی را نسبت بدهید که آن تصویر با آن فعالیت شناخته شده است. برای مثال سعی کنید همیشه خرگوش را در حال جهیدن و ماهی را در حال شنا تصورکنید.
یک نکته طلایی: تقویت حافظه یعنی سرعت عمل فرد در ساختن تصاویر زنده و پویا.

از زبان مشترک و دلخواه اکثریت مردم (طنز) استفاده کنید

بهترین شگرد این است که در ساختن تصاویر از طنز استفاده کنیم. چراکه تصاویری بیشتر در ذهن ما می مانند که حس بهتر و مثبت تری در ما ایجاد کنند.
برای مثال برای تجسم تصویر یک میمون می توانیم آن را در حال شستن ظرف و یا در حال صحبت کردن تصور کنیم.
فراموش نکنیم، تصاویری که می سازیم باید متمایز از تجربیات قبلی ما باشد. چرا که تصاویر جدید و نوظهور بیشتر در اذهان ما باقی می مانند.مثلا اگر قرار است تصویر یک فنجان قهوه را در دهانتان بسازید سعی کنید آن را طوری بسازید که متمایز از تجربیات پیشین شما باشد.

مثلا می توانید مزه آن را شور و یا رنگش را سفید در نظر بگیرید. به طور کلی  یعنی سعی کنید تصاویری بسازید که در زیبایی استثنایی و در زشتی منحصر به فرد باشند.

منحصر به فرد، خاص و تک بعدی 
طبق این اصل تصاویری بیشتر در ذهن ما می مانند که در شکل، رنگ، فرم و اندازه منحصر به فرد باشند. همه ما روزانه ده ها نفر را در خیابان می بینیم. آیا در پایان روز چهره همه آن ها در خاطر ما خواهد ماند؟حالا تصور کنیم که روزی در خیابان فردی را با بیش از 300 کیلو وزن می بینیم؟ آیا تصویر این فرد برای همیشه در خاطر مان نخواهد ماند؟ یا تصور کنیم در میان گوجه های قرمز یک گوجه بنفش می بینیم. آیا تصویر این گوجه بنفش را فراموش خواهیم کرد؟پس سعی کنید تصاویری بسازید که منحصر به فرد باشند.

اغراق کنید و بلوف بزنید
همانطور که گفته شد تصاویر غیر معمول بیشتر در ذهن ماندگار هستند. یکی از راه های غیر معمول سازی تصاویر، بزرگ نمایی می باشد. سعی کنید تصاویر را بزرگ تر از حد معمول تصور کنید، این طور بیشتر آن ها را در ذهن خود نگه خواهید داشت. برای مثال، می توانید یک حبه انگور را اندازه ی یک انار  و یک هندوانه را اندازه یک تریلی تصور کنید.

اغراق در ساخت تصاویر
بایز استفاده از این تکنیک میتوانید از دو روش استفاده کنید
اغرق در تعداد مثلا به جای ساختن تصویر یک گل، تصویر هزاران گل را درون ذهن خود بسازیم.

اغراق در یکی از ویژگی های آن تصویر می توانیم برای ساختن تصویر یک فیل، طول خرتوم آن را چند ده متر تصور کنیم.

تمرین
با توجه به نکات قید شده در بالا، تصاویر  کلمات زیر را بسازید:        میمون، موز، قاشق، لپ تاپ، کنترل، برگ، وانت، پرده، کوزه، دندان

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

https://t.m/BayaneNaab

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *