آیا تفاوت میان افسرده بودن و استرس داشتن را می‌دانید؟

نویسنده : تیم تحریریه آکادمی بازار
افسرده بودن و استرس
اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
استرس و افسردگی
ما اغلب دو واژه استرس و افسردگی را به جای یکدیگر به کار می‌بریم به طوری که انگار هر دوی آن‌ها یکی هستند. با اینکه این دو، نشانه‌های مشترکی دارند، اما نمی‌توان با هر دوی آن‌ها به یک طریق برخورد کرد.

گاهی، وقوع یکی از آن‌ها، منجر به وقوع دیگری می‌شود؛ اما در هر صورت، این دو، کاملا متفاوت از هم می‌باشند، گرچه مرز بین این دو در بسیاری از اوقات، بسیار نامشخص است.

گاهی اوقات، فهم و شناسایی اینکه شما با کدام یک دست و پنجه نرم می‌کنید، صرفا از عهده یک متخصص یا مشاور بر می‌آید.

بیشتر بخوانید: ۶ راهکار عملی برای مبارزه با افسردگی و داشتن احساسی بهتر

استرس چیست؟
استرس به معنی تجربه سردرگمی یا تحت فشار زیاد ذهنی یا احساسی قرار داشتن می‌باشد. استرس همیشه بر اثر وقوع یک اتفاق در شرایط حاضر در زندگی‌تان، که توانایی شما برای مدیریت آن شرایط را سلب می‌کند، پیش می‌آید.

مواردی همچون قبض‌هایی که نمی‌توانید پرداخت کنید، حجم زیاد کارهای مدرسه یا دانشگاه، رابطه‌ای که هیچ کنترلی روی آن ندارید و غیره. استرس را نمی‌توان در دسته بیماری یا اختلال طبقه‌بندی کرد.

استاد احمد محمدی

اگر تغییر از خود را بپذیری و شروع کنی، بخش اعظم راه موفقیت را پیموده‌ای.

دکتر احمد محمدی
اما در صورتی که آن را مدیریت نکنید، به سرعت می‌تواند تبدیل به یک اختلال یا بیماری شود. در نتیجه، میزان اندک آن نه تنها ضرری برای شما ندارد، و نرمال تلقی می‌شود، بلکه در مواردی می‌تواند به شما کمک هم بکند.

افسردگی چیست؟
افسردگی چیست؟
افسردگی به مراتب شدیدتر از استرس است و تاثیراتش در مدت طولانی روی فرد باقی خواهد ماند. افسردگی به شرایطی اشاره می‌کند که شما در اغلب اوقات، حال و حوصله چیزی را ندارید.

روحیه‌تان پایین است، انگیزه انجام کاری را ندارید و حتی میل و اشتیاق‌تان را به انجام کارهایی که در گذشته شما را خوشحال و خوشنود می‌ساخته است، از دست می‌دهید.

درست برعکس استرس که به نظر می‌رسد محرک آشکار و مشخصی همچون یک اتفاق دارد، به راحتی نمی‌توانید دلیل و منشا افسردگی‌تان را بیابید.

بیشتر بخوانید: روش‌های جلوگیری از تشدید استرس

ماهیت افسردگی
افسردگی ممکن است ناشی از تجربه‌ای دردناک یا جمع شدن مسائل مختلف روی یکدیگر باشد. احساسات سرکوب شده قدیمی هم می‌توانند چنین مساله‌ای را برای شما به وجود آورند.

افسردگی به لحاظ ماهیت غیر منطقی خود می‌تواند باعث شود فکر کنید که هیچ کنترلی روی شرایط خود ندارید. در صورتی که افسردگی درمان نشود، می‌تواند به افکار خطرناکی همچون خودکشی منجر شود.

نشانه‌‌های استرس و افسردگی چیست؟
نشانه های استرس و افسردگی چیست؟
تمایز قائل شدن میان نشانه‌ها و علائم استرس و افسردگی کار راحتی نیست. گاهی اوقات، این علائم با هم هم‌پوشانی دارند و اجازه نمی‌‌دهند که بفهمید آیا افسرده‌اید یا تحت استرس و فشار قرار دارید.

علی‌رغم شباهت‌هایی که این علائم با هم دارند، اما نشانه‌‌های افسردگی اغلب بسیار شدید و عمیق بوده و گاهی چندین هفته هم به طول می‌انجامند در حالی که استرس، تنها چند روز در شما دیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: افسردگی چیست؟ چه علائمی دارد؟ چگونه درمان می‌شود؟

نشانه‌های استرس
عصبی و نگران شدن، سردرگم بودن، مشکل و دشواری در استراحت و خواب، عدم تمرکز، سردرد‌های مداوم، فشار دادن دندان‌ها به روی هم، نگرانی مداوم، از دست دادن علاقه به زندگی اجتماعی و احساس به عدم توانایی در مدیریت دشواری‌ها و چالش‌های زندگی از نشانه‌های استرس است.

نشانه‌های افسردگی
احساس ناراحتی و نا‌امیدی در دراز مدت
احساس خستگی، بی‌انگیزگی، نداشتن انرژی
تغییرات سریع در حالات روحی، از عصبانیت تا خشم
تغییرات در عادات غذایی، از دست دادن یا اضافه کردن وزن
همچنین اندیشیدن به اقدام به خودکشی، از دست دادن (موقتی) حافظه، دشواری در تصمیم گیری، از دست دادن علاقه به زندگی اجتماعی و احساس به عدم توانایی در مدیریت دشواری‌ها و چالش‌های زندگی از نشانه‌های افسردگی است.

تفاوت میان استرس و افسردگی
تفاوت میان استرس و افسردگی
دلیل بروز استرس واضح و مبرهن است در حالی که افسردگی از هر جا و به هر دلیلی ممکن است سراغ‌مان بیاید. استرس با تغییر در اتفاقات روزمره زندگی‌مان برطرف می‌شود.

افسردگی گاهی تا سال‌ها، صرف نظر از تغییرات در زندگی، با ما می‌ماند. استرس به دلیل تغییری در شرایط فعلی‌مان روی می‌دهد اما افسردگی به دلیل سرباز کردن احساسات سرکوب شده قدیمی روی می‌دهد.

استرس در صورت عدم درمان و رفع، منجر به افسردگی یا اضطراب می‌شود. اما افسردگی احتمال خودکشی را در انسان قوت می‌بخشد. میزان اندک استرس می‌تواند به بالندگی شما کمک کند در حالی که سطوح اندک افسردگی کماکان خطرناک است.

معجزه دوره اعتماد به نفس و اعتماد به نفس کودکان قویترین و کاربردی ترین محصولات برای تقویت و افزایش اعتماد

بیشتر بخوانید: رابطه میان استرس و اعتماد به نفس

راه درمان
خبر خوب این است که هر دو مشکل، قابل درمانند. در مواجه با استرس برنامه‌ای تدارک ببنید؛ علت را شناسایی کنید؛ راه حل‌های مختلف را روی کاغذ بنویسید.

سریعا دست به عمل بزنید و در حین عمل، آن‌ها را اصلاح کنید. در صورتی که احساس کردید به تنهایی از پس شرایط بر نمی‌آیید، از درخواست کمک کردن نهراسید. از نزدیکان و افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

به خودتان تلقین کنید که افسردگی، خجالت آور نیست. به محض وقوع نشانه‌های آن، به متخصص مراجعه کنید. هرچه زودتر دست به کار شوید، نتایج بهتری خواهید گرفت.

شادی
شادی
انسان‌ها چه بزرگسال چه خردسال، همگی همواره به دنبال شادی هستند، و هم کدام به طریقی خوشحال می‌شوند. ولی همین انسان‌ها زمانی که افسرده گردند، شادی و هیجان از زندگی آنان محو می‌گردد و دیگر با هیچ چیزی به هیجان نمی‌آیند و شاد نمی‌گردند.

گاهی ممکن است افسردگی با استرس که برای همه ممکن است پیش آید، اشتباه گرفته شود. خوشبختانه در مقاله فوق به وضوح تفاوت‌های افسردگی و استرس ذکر گردید.

با توجه به آنان می‌توانیم تشخیص دهیم که شرایط روحی که اکنون دچار آن هستیم ناشی از استرس است یا افسردگی. همیشه بعد از آنکه مشکل به درستی تشخیص داده شود، راه حل ساده‌تر می‌گردد.

بیشتر بخوانید: قانون جذب راهی برای غلبه بر افسردگی

سخن پایانی
یکی از رسالت‌های آکادمی بازار آشنا ساختن تمامی اقشار جامعه با علوم روز دنیا در مورد موفقیت و راه‌های دستیابی به اهداف، به زبانی ساده و گیرا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *