آموزش ترمیم لهجه

?>

این که از زبان مادریتان برای صحبت کردن استفاده کنید یا زبان دیگری یا زبان مادری شما چه باشد ؛ فرقی نمی کند… لهجه در تمام زبان های دنیا وجود دارد و تفاوت لحن در صحبت کردن یک زبان مشخص موجب رنگارنگی ملل شده است.

 لهجه به جز این که جنبه زبان شناختی داشته باشد اصالت یک فرد را نشان می دهد و می توان آن را از ارزش های زبان رسمی یک کشور  دانست. اما متاسفانه برخی از لهجه ی خود به خصوص حین صحبت در جمع چندان راضی نیستند و در عین حال ترک آن برایشان مشکل است.

مثلا احتمالا افرادی زیادی را دیده اید که در محیط کار با لهجه متداول صحبت کنند و در جمع خانواده و دوستان با لهجه های محلی و قوم و قبیله ای خود سخن می گویند. در واقع نمی توان از لهجه به عنوان یک عامل منفی در سخنرانی یاد کرد، اما بهتر است آن را برای فهم بهتر مطالب توسط مخاطبان کنترل کرد.

طبق نتایجی که در حوزه فن بیان به دست آمده وطبق نظرسنجی ها، معمولا زمانی که لهجه با لهجه متداول مردم ترکیب شود تاثیرگذاری سخنرانی کم تر و کم تر می شود. به علاوه استفاده از لهجه خاصی توسط سخنران از اعتبار او حین سخن گفتن می کاهد.

بعلاوه اینکه این تاثیرگذاری هیچ ارتباطی به اصل لهجه ها ندارد و تنها چیزی که در فن بیان نکوهش می شود عدم استفاده به موقع از لهجه می باشد. اگر فعالیت و کسب وکارتان سخنرانی مداوم را ایجاب می کند یا لازم است در مقابل افراد زیادی سخنرانی کنید از همین حالا باید نسبت به کاهش لهجه در سخنرانی کردن حساس باشید.

چه طور لهجه خود را کنترل کنیم؟

پیش از شروع سخنرانی لازم است از خود بپرسید که لهجه شما در چه سطحی قرار دارد و به زبان ساده تر سنگین است یا نه. برای این که به جوابی دقیق برسید این سوالات را از خود بپرسید:

  • آیا پیش آمده در طول سخنرانی، صحبت کردن و یا آموزش سر کلاس مرتبا از شما خواسته شود صحبت هایتان را تکرار کنید؟
  • آیا مخاطبانتان بدون دلیل خاصی با اظهارات شما مخالفت می کنند و توجه خاصی به صحبت هایتان ندارند؟
  • آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که توسط دوستان یا نزدیکان به دلیل به کار بردن لهجه در جلسات رسمی طرد شوید یا رفتار سردی از آن ها مشاهده نمایید؟

چنانچه جواب مثبت است که لازم است برای کاهش لهجه در سخنرانی از همین حالا اقدام کنید.

کاهش لهجه در سخنرانی چه اهمیتی دارد؟

کافی است لهجه غلیط شما مانع از یادگیری مخاطبان شود؛ کافی است این لهجه باعث شود دوستانتان شما را به سخره بگیرند و از روی نادانی برخورد نامناسبی با شما داشته باشند! آن موقع است که به شدت از به کارگیری لهجه پشیمان می شوید و شاید حتی نسبت به لهجه خود احساس انزجار کنید!

برای این که با چنین مسائلی رو به رو نشوید و از همان اول قدرتمندانه در جمع حاضر شوید لازم است از همین حالا با ترفند های کاهش لهجه در سخنرانی آشنا شوید

هرچه زودتر/ بهتر!

فراموش نکنید ما هیچ گاه درباره حذف لهجه صحبت نمی کنیم؛ بلکه همواره تمرکز ما بر کاهش غلظت لهجه افراد در طول صحبت کردن است. علت این موضوع را باید در دوران کودکی و توانایی غریزی انسان در یادگیری لهجه ها جستجو کرد.

مطابق با تحقیقات انجام شده در دانشگاه شیکاگو کودکان و از 6 ماهگی یادگیری لهجه را آغاز می کنند و شکل گیری لهجه انسان خیلی زودتر از یادگیری زبان مادری شکل می گیرد؛ چرا که نوزاد انسان پیش از برقراری ارتباط با زبان از آوا و ایما و اشاره برای صحبت کردن با بزرگترها بهره می گیرد.

بنابراین هرچه زودتر برای کاهش لهجه اقدام کنید بهتر است؛به علاوه حذف لهجه به هیچ وجه امکان پذیر نیست. و همینطور به مرور زمان لهجه در کلام انسان تثبیت می شود و کاهش آن سخت تر می شود.

گفت و شنود با افرادی که لهجه ندارند

بهترین راه برای این که بتوانید از جنس مردمانی باشید که لهجه ندارند و مثل شما نیستند رفت و آمد با آن ها می باشد. فرض کنید به کشور کانادا سفر کرده اید و می خواهید سک سخنرانی مهم را در این کشور برگزار نمایید. پیش از این که در کانادا باشید در انگلستان به سر می بردید و بنابراین لهجه شما بیش تر به انگلیسی زبانان نزدیک است. برای این که بتوانید زود لهجه خود را تقلیل کنید بهتر است مدتی با کانادایی ها مراوده کنید و سعی کنید شبیه آن ها سخن گویید.

اگر به صورت مداوم این ترفند را به کار گیرید بعد از مدتی مشاهده می کنید که ناخودآگاه لهجه شما با افراد بومی کانادا یکی شده است! این روند شاید برای شما هم پیش آمده باشد. مثلا اصالتا اهل تهران باشید اما به شمال کشور مهاجرت کرده و در آن جا زندگی کنید. احتمالا بعد از مدتی لهجه شمالی در کلام شما ظاهر خواهد شد.

شنیدن فعالانه ی  فایل های صوتی مرتبط

گوش دادن و آشنا شدن با لهجه هدف هوشمندانه ترین راه برای کاهش لهجه است. اگر می خواهید لهجه خود را تقلیل دهید توصیه می کنیم هر شب با یک فایل صوتی ساده و سرگرم کننده به خواب بروید.

 این فایل باید حاوی صوت بدون لهجه و کاملا متداول باشد و شما را با لحن مرسوم میان مخاطبانی که قرار است برای آن ها سخن بگویید آشنا کند. محققان دریافته اند که یادگیری پیش از خواب به شیوه متفاوتی در ذهن تثبیت می شود و حتی ممکن است فرد در رویا به پردازش و یادگیری ادامه دهد.

آهسته و هوشیار صحبت کنید!

گاهی صحبت کردن باعث می شود کنترل شما از دست برود و لهجه ای که سعی در پنهان کردن آن داشته باشید ناگهان در صحبت های شما ظاهر شود. این حالت خصوصا در سخنرانی های مهم چندان خوشایند نیست. بنابراین توصیه می کنیم آرام آرام سخن گویید و از عجله برای بیان کردن مطلب بپرهیزید.

صدای خود را بشنوید!

کلام آخر:

اگر چه کاهش لهجه در سخنرانی از اهمیت بالایی برای تعامل اجتماعی و مورد قبول واقع شدن توسط دیگران برخوردار است اما گاهی درست حرف زدن و توجه به بار علمی مطلب مهم تر از لهجه ای است که در طول سخنرانی دارید. اگر به سخنرانان معروف ایرانی و غیرایرانی و لهجه آن ها توجه کنید می بینید که برخی از آن ها بدون توجه به لهجه سخنرانی می کنند و حاضرین هم با آغوش باز پذیرا این لهجه در طول سخنرانی هستند!

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

https://t.m/BayaneNaab

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *