انواع اختلالات گفتاری

امروزه اکثر پزشکان دریافته اند که، اختلال گفتاری شامل دسته‌ای از اختلالات است که بر نحوه‌ی تولید صدا تا فرم ادای کلمات تأثیر می‌گذارد. به علاوه برخی از مشکلات صوتی ممکن است شامل اختلال گفتاری شود. رایج‌ترین آن‌ها لکنت زبان است.

افراد دچار اختلال گفتاری مشکلاتی در حین صحبت کردن دارند، نوک زبانی صحبت کردن، خفیف‌ترین و فقدان توانایی در صحبت کردن و یا لال بودن بدون مشکل شنوایی شدیدترین آن است. آگاهی از نشانه‌های اختلالات گفتاری و انواع آن در تشخیص و درمان ضرورت دارد.

اختلال گفتاری

معمولا افرادی که دچار لکنت زبانند، از آن چه می‌خواهند بیان کنند، آگاهی دارند اما قدرت به زبان آوردن افکارشان را ندارند، این شرایط می‌تواند باعث از بین رفتن اعتماد به نفس در فرد و در درازمدت منجر به بروز افسردگی شود چرا که فرد نمی‌تواند منظور خود را بیان کند و در برخی موارد نیز ممکن است مورد تمسخر و خنده‌ی دیگران قرار بگیرد.

لکنت یا اختلال گفتاری هم در بزرگسالان و هم در کودکان دیده می‌شود؛ از علت‌های این اختلال علاوه بر مشکلات دوران رشد، می‌تواند افسردگی یا استرس پس سانحه باشد. به گونه‌ای که فرد بعد از تجربه‌ی اتفاق ناخوشایند و دردناک مانند فوت عزیزان یا بلایای طبیعی در گفتار دچار مشکل می‌شود. هر چه زودتر تحت درمان قرار بگیرند بهبودی سریع‌تر و راحت‌تر روی خواهد داد.

شایع ترین علائم اختلال گفتاری

 • تکرار صداها
 • تغییر واج‌ها
 • کم و زیاد کردن واج‌ها و صداها
 • عدم بیان صحیح کلمات
 • ادای کلمات با صدای گرفته و آرام
 • ادای کلمات با صدای خشن یا لای دندانی

اختلالات گفتاری در انواع زیر بروز میکند:

 • اختلالات زبان
 • اختلالات صوت گفتار
 •  لکنت زبان (اختلال در فصاحت کلام)
 •  اختلالات ارتباط اجتماعی.

اختلالات زبان

دو بخش زبان عبارتند از: بخش دریافتیبخش بیانی

اختلال در هر کدام از این بخش‌ها می‌تواند در ارتباطات فرد اثر بگذارد. نقص در درک یا تولید لغات، جمله سازی یا حرف زدن به صورت مشخص در گفتار، نوشتار و ارتباطات شفاهی از مشخصات اختلال زبان می‌باشد.

اختلالات صوت گفتار

بیان صحیح کلمات به هماهنگی بین عضلات فک، صورت و لب‌ها به همراه تنفس مرتب احتیاج دارد. کودکان دچار نقص در سیستم آواسازی یا عدم توانایی در هماهنگی در حرکات اندام‌ها در تولید کلمات به صورت واضح و قابل فهم مشکل دارند.

لکنت زبان

آشفتگی در فصاحت و روانی کلام و الگوی زمان بندی تکلم از مشخصات لکنت زبان است، که به صورت کشیدن هجاها و اصوات، کلمات منقطع و وقفه‌های بی صدا و صدادار و تکرار برخی واژه‌ها و حروف قابل مشاهده است.

اختلالات ارتباط اجتماعی

این افراد مشکلی در بیان و درک کلمات یا واژگان ندارند اما در استفاده از زبان به صورت اجتماعی و رعایت قواعد ارتباط کلامی و غیر کلامی در زمینه‌های متفاوت زندگی و تغییر شرایط صحبت کردن با توجه به موقعیت توانایی لازم را ندارند.

علت بروز اختلال گفتاری

 • وجود نقص در یک اندام مهم تولید صدا یعنی کوتاه بودن زبان
 • مشکل ناشنوایی و کم شنوایی که منجر به عدم توانایی در شنیدن نحوه ادای صحیح کلمات می گردد
 • وارد شدن آسیب به تارهای صوتی
 • ضربه مغزی
 • ضعف اندام های تنفسی و عضلانی
 • فلج شدن تارهای صوتی
 • پولیپ هایی که ممکن است بر روی تارهای صوتی ایجاد شوند
 • یادگیری نادرست نحوه ادای کلمات از طرف خانواده ومحیط زندگی
 • وجود برخی از مشکلات روانی

آسیب به بخش‌هایی از مغز، بیماری‌های عضلانی و شرایط فیزیکی مرتبط با فک، دندان‌ها و دهان می‌توانند از جمله علل جسمانی برای بروز اختلالات گفتاری باشند. بیماری‌هایی مثل اوتیسم، بیش فعالی، هانتینگتون، و سرطان دهان را می‌توان به لیست علل جسمانی اضافه کرد.

کودکان اوتیسم در اغلب موارد اختلالات گفتاری را نیز تجربه می‌کنند.

اما گاهی کودکان یا بزرگسالانی را می‌بینیم که با وجود نداشتن چنین مشکلاتی، برای صحبت کرد دشواری‌هایی دارند که ریشه‌ی آن می‌تواند در حوادث و یا خاطرات آن‌ها باشد به طوری که به داشتن یک تروما (حادثه ناگوار)، تنبیه بدنی و یا کلامی توسط مراقبان و خطراتی که در کودکی با آن‌ها مواجه بوده است، در بروزاختلال گفتاری نقش دارند.

راههای درمان اختلال گفتاری

اختلالات گفتاری در طیف خفیف ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند و برخی از آنان خود به خود و به سادگی رفع شوند و باقی درگفتار درمانی می‌توانند بهبود یابند. درمان‌های مختلف با توجه به نوع اختلال وجود دارد.

در گفتار درمانی متخصص فرد را به سمت تمرینات که باعث تقویت ماهیچه‌های صورت و گلو می‌شوند، هدایت می‌کنند. کنترل تنفس در حین صحبت نیز آموزش داده می‌شود. تقویت‌های ماهیچه و کنترل تنفس در بهبود طریقه‌ی بیان کلمات تاثیر دارد، همچنین برای روان و سلیس صحبت کردن، تمرین داده می‌شود.

خط قـرمز اختلالات گفتاری

در صورتی که اختلالات گفتاری بدون درمان رها شوند موجب ایجاد اضطراب زیاد در فرد و با گذشت زمان باعث اختلالات اضطرابی و ترس از صحبت کردن در جمع می‌شوند. درمان‌های اولیه برای اضطراب می‌توانند مانع پیشرفت و ایجاد عوارض برای فرد شود.

گزینه‌های درمان شامل روان درمانی و دارو درمانی است که با توجه به شدت و نوع، متخصص تشخیص می‌دهد کدام درمان‌ها متناسب است. برای درمان چنین مشکلاتی در کودکان لازم است به مشاوره کودک مراجعه کنید و بهترین درمان‌ها را در پیش بگیرید.

در صورتی که اختلالات گفتاری در کودکی حل نشوند منجر به بروز افسردگی و مشکلات بیشتر در بزرگسالی می‌شوند.

تشخیص مشکلات تکلم

به منظور تشخیص این اختلالات معمولا آزمایشات تخصصی و دقیقی بدین منظور استفاده می شود. آزمون واژگان یکی از این آزمایشات است. در این آزمایش به کودک کلمات مختلفی گفته می شود و کودک کلمات شنیده شده را با توصیف بیان خواهد کرد. افراد نابینا و دارای معلولیت های شدید فکری قادر به توصیف نخواهند بود.

 

همراهان گرامی، میتوانید سوالات خود را در مورد این مقاله از طریق ارسال نظر از ما بپرسید تا به آنها پاسخ دهیم

***———————-***———————— *****———————–***————————- ***

شماره تماس وکسب اطلاعات از دوره های آموزشی و تهیه پکیج های غیرحضوری : 02177134897  و  09334029306

جهت عضویت در کانال تلگرامی آموزش فن بیان و استفاده از تمرینات، استاد سهیلا صادق نسب کلیک کنید کانال بیان ناب

https://t.m/BayaneNaab

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *